Dwudziesta czwarta wersja — na stłuczkę

opublikowano: 28-07-2015, 22:00

Rada Ministrów przyjęła 28 lipca projekty dwóch oczekiwanych ustaw

Rada Ministrów przyjęła 28 lipca projekty dwóch oczekiwanych ustaw — prawa działalności gospodarczej oraz osobnych przepisów wprowadzających. Na projekcie nowego prawa, zredagowanym ostatecznie 24 lipca po naniesieniu poprawek stałego Komitetu Rady Ministrów (czyli tzw. małego rządu) z 23 lipca, widnieje informacja, że to wersja… 24. Zestawienie dat potwierdza, że zarówno premier Ewa Kopacz, jak i projektant ustawy wicepremier Janusz Piechociński nakazali pilne wykonanie przedwyborczego zobowiązania.

Ze względu na koniec kadencji Sejmu oba projekty zaliczą jedynie pierwsze czytanie. I to raczej nie 4–5 sierpnia, gdy w porządku obrad znajdują się sprawozdania ustaw gwałtownie kończonych, lecz dopiero 9–11 września. Zostaną skierowane do komisji, które nie przystąpią już do pracy nad nimi. Dlatego całkowitą fikcją jest zapisany w przepisach wprowadzających termin wejścia w życie zarówno nowego prawa, jak i nowelizacji 141 ustaw — 1 stycznia 2016 r. Takie tempo to legislacyjne szkodnictwo, nawet gdyby nie było wyborów — tak strategiczna ustawa wymaga wielu miesięcy rzetelnej pracy parlamentu, a potem przynajmniej pół roku vacatio legis.

Oprócz fikcji kalendarzowej zdumiewa jeszcze jedna okoliczność. Otóż nowe prawo działalności gospodarczej wcale… nie zastąpiłoby ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej! Jedynie usunęłoby z niej część przepisów, a kilka zmieniłoby. Istniałyby zatem w obrocie prawnym dwa bardzo podobne akty, regulujące ten sam obszar życia. Pogwałciłoby to zasady techniki legislacyjnej. Tak niepojętego skomplikowania prawa gospodarczego polscy przedsiębiorcy by nie wytrzymali, dlatego to dobrze, że przyjęte wczoraj projekty czeka los zapisany w tytule. Ale pocieszmy się, że stłuczka jest cennym surowcem wtórnym do wykorzystania…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu