Dynamiczny import pogłębia deficyt na rachunku obrotów bieżących

Internet Securities
opublikowano: 13-12-2006, 15:48

Mimo, że deficyt na rachunku obrotów bieżących w X był wyższy od konsensusu rynkowego, trendy wewnątrz deficytu były zgodne z oczekiwaniami.

Mimo, że deficyt na rachunku obrotów bieżących w październiku był wyższy od konsensusu rynkowego, trendy wewnątrz deficytu były zgodne z oczekiwaniami rynku. Jednocześnie pogłębiający się deficyt jest spowodowany zwiększeniem dynamiki importu i taka sytuacja może utrzymać się również w 2007 roku.

„Spodziewamy się, że dynamika importu utrzyma się w ostatnich miesiącach 2006 roku, ale również w 2007 roku, natomiast eksport może spowolnić, głównie za sprawą słabszego wzrostu gospodarczego w strefie euro” – napisał Piotr Kalisz z Banku Handlowego w komentarzu do danych.

Jednocześnie, ocenia Kalisz, nie ma powodu spodziewać się spowolnienia polskiego eksportu.

„Mając na względzie dobrą kondycję polskich przedsiębiorstw nie spodziewam się dramatycznego spowolnienia w polskim eksporcie” – pisze Kalisz.

Ekonomiści Banku BPH podkreślają, że dynamika importu to głównie efekt zwiększającego się popytu wewnętrznego.

„Duży wzrost importu jest napędzany przez wzrost popytu, zarówno po stronie konsumpcji jak i inwestycji” – napisali ekonomiści BPH w raporcie.

Większość ekonomistów jest zdania, że dzisiejsze dane o deficycie nie będą miały wpływu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Narodowy Bank Polski (NBP) podał w środę, że na rachunku obrotów bieżących w październiku odnotowano deficyt w wysokości 482 mln euro wobec 195 mln euro nadwyżki we wrześniu i wobec 357 mln euro deficytu rok wcześniej. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu