Dynamiczny spadek notowań złota może być jeszcze kontynuowany

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 21-07-2015, 10:21

W poniedziałek na ustach inwestorów na rynkach surowcowych był praktycznie tylko jeden metal: złoto. Cena żółtego kruszcu, która już w ubiegłym tygodniu znacznie spadła, bieżący tydzień rozpoczęła wręcz dramatyczną przeceną.

Poniedziałkowa przecena miała miejsce tuż przed godziną 3.30 polskiego czasu, a więc podczas sesji azjatyckiej. Informacje o dużej ilości złota sprzedawanego przez traderów w Chinach stała się przyczyną ogromnej fali przecen - notowania złota spadły wtedy o około 60 USD na uncji w ciągu zaledwie kilku minut. Później równie gwałtownie część tej zniżki została odrobiona, jednak rano cena złota poruszała się tuż powyżej poziomu 1100 USD za uncję, a więc znacząco poniżej poziomów cenowych widzianych w piątek.

Chińska przecena złota była tak gwałtowna, że pojawiły się nawet oskarżenia o manipulację na tym rynku. Faktem jest natomiast to, że początkowe zlecenia sprzedaży wywołały później lawinę zleceń stop-loss, co było przyczyną tak dużej dynamiki spadków.

Co więcej, wiele wskazuje na to, że przecena złota wcale jeszcze nie dobiegła końca. Wprawdzie po wczorajszych nerwowych ruchach cenowych i przetasowaniach na tym rynku możliwe jest pewne ustabilizowanie notowań, jednak po pokonaniu wsparcia w okolicach 1131 USD techniczne uwarunkowania na wykresie złota sprzyjają sprzedającym.

Do jakiego poziomu mogą spaść notowania złota? Z pewnością obecnie ważną barierą jest rejon 1095-1100 USD za uncję, który dziś w nocy stał się bazą pod delikatne odbicie. Ważnym poziomami wsparcia są także 1087 USD za uncję, 1033 USD za uncję, a także psychologiczny poziom 1000 USD za uncję. Dotarcie cen złota do tego ostatniego poziomu nie jest wcale nierealne, bowiem niedźwiedziom sprzyjają nie tylko techniczne uwarunkowania na wykresie złota, lecz także dane fundamentalne.

Wraz z notowaniami złota, na południe skierowały się także ceny srebra, platyny i palladu. Srebro testuje obecnie ważny poziom wsparcia w okolicach 14,60 USD za uncję, pallad porusza się tuż powyżej bariery 600 USD za uncję, natomiast cena platyny, podobnie jak notowania złota, znajduje się obecnie na kilkuletnich minimach.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Polecane