Dynamika zysków osiągnęła apogeum

opublikowano: 20-07-2017, 22:00

Prosta realizacja przez spółki prognoz zysków to może być za mało, by pobudzić kolejną falę zwyżek na GPW — uważają analitycy DM BOŚ.

W piątek 21 lipca od raportu finansowego PKN Orlen rozpocznie się kolejny sezon publikacji sprawozdań przez spółki z warszawskiej giełdy. Apogeum raportów dopiero pod koniec sierpnia, ale już dziś analitycy Domu Maklerskiego BOŚ są przekonani, że apogeum tempa wzrostu łącznych zysków firm za nami. W czwartym kwartale 2016 i pierwszym 2017 zyski rosły o ponad 30 proc. w ujęciu rocznym, w drugim kwartale dynamika na poziomie operacyjnym może natomiast wynieść 26 proc., a na poziomie netto aż 51 proc., prognozują analitycy. W drugim półroczu eksperci spodziewają się nadal dodatniej dynamiki zysków (17- -23 proc.), ale ostrzegają przed ostrym hamowaniem w 2018 r. (do ledwie 4-5 proc.) i ich zdaniem prosta realizacja prognoz może nie wystarczyć, by pobudzić kolejną falę zwyżki na GPW (przy założeniu, że pozostałe warunki się nie zmienią).

W piątek 21 lipca od raportu finansowego PKN Orlen rozpocznie się 
kolejny sezon publikacji sprawozdań przez spółki z warszawskiej giełdy.Na zdjeciu prezes Orlenu Wojciech Jasiński
Zobacz więcej

W piątek 21 lipca od raportu finansowego PKN Orlen rozpocznie się kolejny sezon publikacji sprawozdań przez spółki z warszawskiej giełdy.Na zdjeciu prezes Orlenu Wojciech Jasiński

„Nie sugerujemy, że szczyt dynamiki powtarzalnych zysków musi współgrać ze szczytem lokalnego indeksu akcji, jednak przypuszczamy, że od trzeciego kwartału wsparcie dla kursów spółek mające źródło w dynamice zysków będzie stopniowo malało, aż do prawdopodobnego niemal całkowitego wygaśnięcia w przyszłym roku” — głosi raport DM BOŚ.

Zdaniem analityków, większe spółki zanotują wyższą dynamikę zysków w drugim kwartale niż spółki małe i średnie, nie tylko za sprawą KGHM i JSW, ale także większościspółek paliwowych. Poprawą zysków powinny się też cieszyć banki, spółki chemiczne i energetyczne. Słabiej wypaść mogą natomiast producenci materiałów budowlanych,dóbr podstawowych i z sektora nieruchomości. Z kilkudziesięciu spółek, które monitoruje DM BOŚ, około 63 proc. poprawi wynik netto, przewidują analitycy.

W czwartym kwartale było to 67 proc., w pierwszym kwartale 58 proc. Co do zasady, jeśli 60 proc. notuje poprawę, świadczy to o sile korporacyjnych zysków, uważają specjaliści. „Jeśli nasze oczekiwania odnośnie znormalizowanych zysków w drugim kwartale się potwierdzą, realizacja naszej całorocznej prognozy zysku operacyjnego i netto po pierwszym półroczu wyniesie 49 proc., wobec około 47 proc. przed rokiem” — zaznaczono.

REKOMENDACJE

23 spółki na liście faworytów

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ umieścili 23 spółki na liście tych, których notowania, ich zdaniem, w tym miesiącu będą się zachowywać lepiej od rynku. W gronie faworytów są 11bit studios, Agora, Asbis, Asseco SEE, Azoty, Budimex, CD Projekt, Ergis, Famur, GTC, JSW, Idea Bank, Livechat, Lotos, LSI Software, Marvipol, Medicalgorithmics, OEX, PKN Orlen, Robyg, Sanok, Unimot i Vindexus. W oczach analityków zyskały ostatnio Azoty, Livechat i Agora (zalecenie krótkoterminowe dla akcji ostatniej ze spółek zostało podniesione z „neutralnie” do „przeważaj”, ponieważ DM BOŚ oczekuje widocznej poprawy EBITDA w drugim kwartale), względy straciły natomiast Tower Investments i Enel-Med. Ten ostatni po wzroście notowań, który skonsumował lukę wycenową. Wśród spółek, które w tym miesiącu mogą być słabsze od rynku, wymieniono Arctic Paper, Asseco Poland, Ciech, CI Games, Comp, Cyfrowy Polsat, Eurocash, Getin Noble, Orange Polska, PGE, Synthos i Tauron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu