Dyrektor finansowy na wynajem

opublikowano: 01-02-2018, 22:00

Nie trzeba mieć w strukturach firmy CFO zatrudnionego na etat. Można skorzystać z usług specjalistów z zewnątrz.

Choć mali i średni przedsiębiorcy zatrudniają księgową, to większość z nich nie ma dyrektora finansowego (chief financial services, czyli CFO). Jednocześnie ponad 90 proc. małych i 63 proc. średnich firm wskazuje, że brakuje im w spółce osoby, która będzie myślała o finansach w sposób strategiczny. Przeszkodą powstrzymującą 82 proc. firm MSP przed zatrudnieniem CFO są wysokie koszty — wynika z badania rodzinnej firmy doradczej Blackpartners.

Księgowy to za mało

— Do prowadzenia finansów i dbania o płynność w zupełności wystarczy główny księgowy. Ale często przydałby się w firmie także ktoś, kto spojrzy na te kwestie bardziej globalnie i strategicznie. Często nikt nie zajmuje się długoletnim planowaniem finansowym, choć efekty takiego działania zwiększają płynność i wartość spółek. Zwykle okazuje się ono cenne przy większych transakcjach — mówi Mikołaj Lipiński, prezes Blackpartners.

Jego zdaniem, nie trzeba jednak zatrudniać specjalisty na etat, który może kosztować firmę nawet 30 tys. zł miesięcznie. Można go wynająć.

— Stworzyliśmy platformę dyrektorfinansowy.pl, która to umożliwia. Za jej pośrednictwem łączymy zewnętrznych CFO ze spółkami, które nie potrzebują nikogo na etat — mówi Mikołaj Lipiński.

Dyrektor finansowy z zewnątrz analizuje wyniki firmy i rozmawia o strategii. Na początku w ramach platformy Blackpartners udostępniał tylko własnych pracowników jako zewnętrznych CFO. Jednak zapotrzebowanie na tego typu rozwiązanie okazało się duże.

Dlatego firma zdecydowała się na współpracę ze specjalistami z zewnątrz. — Obecnie dysponujemy trzynastoma dyrektorami finansowymi, którzy pracują dla 38 firm — mówi Artur Stypułkowski, menedżer projektu w Blackpartners.

Banki chętne

Chętnych do takiej współpracy nie brakuje. Często kandydatami na zewnętrznych specjalistów od finansów są osoby pracujące wcześniej w spółkach skarbu państwa i szukające nowego zajęcia.

— Na rynku zbytu nie ma wielu ofert pracy dla etatowych CFO, więc chętnie korzystająz naszej oferty — mówi Mikołaj Lipiński. Jego zdaniem, platforma dyrektorfinansowy.pl docelowo ma się stać hubem łączącym MSP z kompetencjami CFO.

— Dlatego spotykamy się z nowymi, potencjalnymi dyrektorami finansowymi. Chcemy, żeby jedna osoba nie obsługiwała więcej niż trzech firm jednocześnie — mówi Mikołaj Lipiński. Od miesiąca platforma udostępnia swoje usługi także bankom i funduszom Private Equity.

— Prowadzimy rozmowy z takimi podmiotami. Współpracą zainteresowane są szczególnie banki, które oprócz tego, że postrzegają nasze rozwiązanie jako oryginalny dodatek do swoich usług, to jeszcze zyskują partnera, który zadba o finanse ich klientów — tłumaczy Mikołaj Lipiński. Z punktu widzenia przedsiębiorców pewną obawę może stanowić dzielenie się szczegółowymi informacjami o finansach z osobą z zewnątrz pełniącą rolę CFO.

— Mamy jednak umowę o poufności oraz założenie, że ten sam dyrektor finansowy nie może pracować dla firm z tej samej branży lub konkurencyjnych — zapewnia Mikołaj Lipiński. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane