Dyrektor Greenpeace chce być szefem PGE

Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska, ogłosił, że będzie się ubiegał się o stanowisko w największej polskiej firmie energetycznej.

W PGE, największej firmie energetycznej w kraju, kontrolowanej przez Skarb Państwa, trwa konkurs na członków zarządu, w tym prezesa. Kandydatem na to ostatnie stanowisko jest Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Pawel Szypulski, Greenpeace
Fot. ARC

- Nie da się dłużej prowadzić biznesu, jakby kryzys klimatyczny nie istniał. Nauka jednoznacznie wskazuje, że mamy zaledwie 10 lat na radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas katastrofa klimatyczna. Nie będzie PGE na martwej planecie - mówi Paweł Szypulski.

Jego zdaniem rynek brutalnie zweryfikował dotychczasową strategię PGE i spółka jest dzisiaj w poważnym kryzysie.

- W ciągu ostatnich 5 lat PGE straciła ok. 65 proc. wartości, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy jej rynkowa wycena spadła o połowę. W obliczu kryzysu klimatycznego, narastającej presji regulacyjnej, ekonomicznej i społecznej, PGE powinno wypracować i realizować nową strategię, która bazować będzie na odejściu od spalania węgla do 2030 r. i dynamicznej transformacji w kierunku 100 proc. OZE – dodaje Paweł Szypulski.

Podkreśla, że PGE produkuje 90 proc. energii elektrycznej produkuje z węgla, a koszt emisji CO2 w 2019 r. był dla tej firmy wyższy o ok. 1,6 mld zł niż w roku poprzednim, a łączne koszty z tego tytułu sięgają obecnie ok. 6 mld zł rocznie.

- Moją pierwszą decyzją jako prezesa PGE będzie rezygnacja z planowanych, nierentownych inwestycji w szeroko rozumiane paliwa kopalne, w tym w szczególności z planów budowy odkrywki Złoczew. Zaproponuję też plan odejścia od węgla do 2030 roku i dynamicznej transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii - zapowiada Paweł Szypulski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane