Dystrybutorzy komórek, łączcie się

Katarzyna Latek
12-03-2009, 06:34

Wielcy dystrybutorzy do tej pory przejmowali mniejszych, teraz sami chcą się łączyć. O transakcjach z konkurencją myślą wszyscy gracze.

Eurotel, największy w Polsce dystrybutor Ery, chce zrealizować plan – sprzedawać usługi innych operatorów komórkowych. Zamiast jednak kupować mniejsze sieci, chciałby załatwić sprawę raz a porządnie. Najlepiej dzięki fuzji. I to szybko.

- Akwizycje, czy to mniejszych dystrybutorów Ery, czy innych operatorów, nie zmienią diametralnie naszej pozycji. Uważamy, że połączenie z innym dużym dystrybutorem jest w obecnej sytuacji rynkowej najlepszą strategią i spowoduje najmniejsze obciążenie finansowe – mówi Tomasz Basiński, wiceprezes Eurotela.

Już prowadzi rozmowy w tej sprawie z innymi dystrybutorami.

- Obecnie precyzujemy oczekiwania ewentualnych uczestników takiej transakcji – wyjaśnia Tomasz Basiński.

Eurotel chciałby przeprowadzić taką fuzję bez gotówki lub z jak najmniejszym jej wkładem.

- Oczywiście, różne scenariusze są możliwe. Zakładamy jednak, że przeprowadzimy wymianę akcji lub emisję kierowaną, jeśli będzie to spółka pozagiełdowa. Niewykluczone jest wyrównanie gotówką – mówi wiceprezes Eurotela.

Dodaje, że akwizycyjne doświadczenia jego firmy podpowiada, że do transakcji może dojść jeszcze w pierwszej połowie 2009 r.

Od kilku miesięcy na rynku pojawiają się spekulacje o możliwym połączeniu Eurotela i giełdowego Tella, który startował jako dystrybutor Orange, a teraz ma spółki zajmujące się sprzedażą Plusa, Ery i Playa. Eurotel i Tell przyznawały, że takie połączenie byłoby korzystne, zaprzeczały jednak, że prowadzą konkretne rozmowy na jego temat.

- Nadal uważamy, że to niezły pomysł, jednak połączenie z giełdową spółką, która w dodatku również jest dystrybutorem Ery, mogłoby być dość skomplikowane. Między innymi dlatego, że potrzebna byłaby zgoda PTC (połączona sieć stanowiłaby znaczącą część całej sieci sprzedaży operatora) – mówi Tomasz Basiński.

Tell nie wyklucza połączenia z innym dużym podmiotem. O samym Eurotelu jednak wypowiada się ostrożnie.

- Takie rozwiązanie mogłoby mieć sens. Podkreślam jednak, że w tej chwili nie prowadzimy rozmów w tej sprawie – mówi Robert Krasowski, wiceprezes Tella.

Więcej w czwartkowym „Pulsie Biznesu”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dystrybutorzy komórek, łączcie się