Dywersyfikacja z udziałem Iranu

ABT
opublikowano: 27-02-2008, 00:00

Irańskie media podały, że Polska ma rozpocząć eksplorację tamtejszych złóż ropy i gazu. Być może z udziałem PGNiG.

Irańskie media podały, że Polska ma rozpocząć eksplorację tamtejszych złóż ropy i gazu. Być może z udziałem PGNiG.

Wczoraj po południu irańska agencja ISNA podała zgoła sensacyjną wiadomość. Oto bowiem Iran i nasz kraj miałyby rozpocząć współpracę przy eksploatacji irańskich pól gazowych i naftowych.

— Polska podpisała z Iranem porozumienie, które pozwoli jej zainwestować w projekty związane z eksploatacją złóż gazu i ropy w Iranie 1 mld USD (2,4 mld zł) — tak zadeklarował Ali Reza Zeiqami, dyrektor zarządzający spółki eksploatującej złoża w centralnej części Iranu.

Według irańskiej agencji, Polska ma podpisać kolejne porozumienie z Iranem dotyczące gazu skroplonego (LNG).

Niewykluczone, że komunikat ISNA wiąże się z listem intencyjnym, jaki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało 11 lutego 2008 r. z Iranian Offshore Oil Company, dotyczącym współpracy przy zagospodarowaniu już odkrytych irańskich złóż gazu i kondensatu. Polska spółka wówczas oceniła bardzo perspektywicznie współpracę z irańskimi firmami.

Wspólne przedsięwzięcia mają wpłynąć na podniesienie rentowności PGNiG, ale również wkomponowują się w plan rozwoju na rynkach zagranicznych. I nie tylko. PGNiG szuka dostawcy gazu skroplonego (LNG) dla terminalu morskiego, który ma umożliwić dostawy gazu już od 2011 r. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że trwają negocjacje ze stroną irańską, zmierzające do podpisania umowy o współpracy. Wypowiedź irańskiej strony dla agencji ISNA dobrze im wróży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane