Dywidendy są atutem spółek z GPW

opublikowano: 05-02-2015, 00:00

GIEŁDA Wysokie wyceny spółek nie są… wysokie. To paradoks wypłat z zysków w środowisku niskich stóp procentowych.

Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP zakładają, że na koniec 2015 r. WIG osiągnie 54- -56 tys. punktów. WIG20 sięgnie 2330-2440 punktów już po odliczeniu 99 z prognozowanych dywidend. — Stopa dywidendy rzędu 4-5 proc. powinna zachęcać do łaskawszego spojrzenia na polskieakcje — mówi Filip Paszke, dyrektor Domu Maklerskiego PKO BP. Ma to być szczególnie atrakcyjne w kontekście niskich stóp procentowych i perspektywy ich dalszej obniżki. Wskaźnik cena/zysk dla spółek z indeksu WIG wynosi obecnie 14-15 wobec 15 dla średniej z ostatnich 10 lat.

— Ze względu na niskie stopy procentowe nie wydaje mi się, żebyśmy byli w okolicach przewartościowania. Przede wszystkim — ze względu na dywidendy. W ujęciu globalnym ten rok będzie upływał pod znakiem polityki banków centralnych. Z punktu widzenia Polski sądzę, że będzie to efekt pozytywny. Widać to już po indeksach europejskich. DAX wzrósł od początku roku o 12 proc., WIG i WIG20 o 1 proc. — mówi Jaromir Szortyka, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

Europejskim rynkom akcji, tak jak gospodarce, ma pomóc luzowanie ilościowe prowadzone przez Europejski Bank Centralny. Przełoży się ono również na Polskę.

— Przynajmniej w perspektywie roku, dwóch lat strefa euro powinna sobie dawać radę, co nie jest bez znaczenia z naszego punktu widzenia. Ponad połowa naszego eksportu jest kierowana do strefy euro — przypomina Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP.

Wzrost gospodarczy w Polsce ma w 2015 r. wynieść 3,6 proc. To pociągnie do góry zyski spółek. W 2014 r. o 8 proc., a w 2016 o 9 proc. najszybciej będą rosnąć sektory handlowy i przemysłowy. Analitycy radzą jednak nie przywiązywać się do poszczególnych branż, ale postawić na selekcje spółek. Zdaniem Filipa Paszke, warszawskiej giełdzie jako całości może pomóc to, co dzieje się na rosyjskim rynku finansowym w wyniku wojny z Ukrainą.

— Paradoksalnie, wydarzenia w Rosji powodują, że część pieniędzy z funduszy inwestujących w akcje wschodnie i środkowej Europy może być relokowana z rynku rosyjskiego na polski — mówi Filip Paszke. © Ⓟ

20 typów na 2015 r.

PZU, PGE, Cyfrowy Polsat, Bank Millennium, Enea, CCC, Budimex, Bogdanka, Grupa Kęty, Amrest, GPW, GTC, Amica, Action, AB, Selena FM, Ferro, Duon, Ergis, Mercor

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu