Działa już prawie 3 mln mikrofirm

opublikowano: 05-08-2013, 00:00

W lipcu rejestr REGON powiększył się o 11 tys. jednoosobowych firm. Jak tak dalej pójdzie, jeszcze do końca roku ogólna liczba takich podmiotów przekroczy 3 mln.

Na koniec czerwca br. rejestr REGON obejmował ponad 2939 jednoosobowych firm — informuje Tax Care. W lipcu powiększył się o ponad 11 tys. podmiotów. To największy przyrost od stycznia 2012 r. i jednocześnie wynik plasujący się znacznie powyżej średniej z ostatnich 12 miesięcy, wynoszącej 4,6 tys. Jeżeli tempo przyrostu nowych firm się utrzyma, jeszcze w tym roku liczba jednoosobowych działalności przekroczy 3 mln.

W czerwcu, podobnie jak w maju, przyrost liczby firm ujętych w rejestrze REGON spowodowany był przede wszystkim wyraźnie mniejszą liczbą likwidacji jednoosobowych działalności. W zeszłym miesiącu wyrejestrowanych zostało nieco ponad 16 tys. podmiotów. To najmniej od czerwca 2012 r. i wyraźnie mniej od średniej z ostatnich 12 miesięcy (20,5 tys.). Mniejsza liczba likwidacji może być spowodowana poprawą nastrojów ekonomicznych mikroprzedsiębiorców. Badanie przeprowadzone przez grupę Idea Banku na początku czerwca, na próbie 1000 przedsiębiorców, wykazało wzrost odsetka zarówno firm spodziewających się w tym roku wzrostu obrotów, jak i odsetka firm planujących na ten rok inwestycje w środki trwałe. W czerwcu w rejestrze REGON pojawiło się 26,9 tys. nowych jednoosobowych firm. Liczba ta jest nieco większa niż w maju i nieco lepsza, niż wynosi średnia z ostatnich 12 miesięcy (25,1 tys.).

Łączna liczba 2939 jednoosobowych firm obejmuje zarówno podmioty, które obecnie prowadzą działalność, jak i takie, które zostały czasowo zawieszone. Według danych CEIDG, w II kwartale br. zawieszono 68,2 tys. firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Działa już prawie 3 mln mikrofirm