Działając w grupie, firmy zyskają więcej

opublikowano: 11-04-2018, 22:00

Fundusze UE Dzięki klastrom można zdobywać obce rynki ręka w rękę z… krajowym konkurentem. Są na to unijne pieniądze

Przedstawiciele biznesu, którzy chcą wspólnie ruszyć w świat i podbijać nie tylko Europę, ale także inne kontynenty, mogą powalczyć o dotacje z poddziałania 2.3.3 programu Inteligentny Rozwój („Umiędzynarodowienie krajowych klastrów kluczowych”). Co mogą zyskać przedsiębiorcy zdobywający razem nowe rynki?

Barbara
Brzezińska, ekspert w zespole innowacji i B+R, dotacji i ulg PwC, podkreśla, że
budżet konkursu jest niewielki i być może PARP będzie musiała zastosować
dodatkowe kryterium rozstrzygające o tym, kto dostanie dotacje.
Zobacz więcej

NIEWIELKA PULA:

Barbara Brzezińska, ekspert w zespole innowacji i B+R, dotacji i ulg PwC, podkreśla, że budżet konkursu jest niewielki i być może PARP będzie musiała zastosować dodatkowe kryterium rozstrzygające o tym, kto dostanie dotacje. Fot. ARC

Tomasz Zalewski, menedżer w zespole ds. ulg i dotacji KPMG, nie ma złudzeń, że firmy planujące zagraniczną ekspansję w pojedynkę muszą liczyć się z wieloma przeszkodami. Natomiast kooperującym ze sobą przedsiębiorcom jest zdecydowanie łatwiej. Mogą zredukować ryzyko na obcych rynkach i rozłożyć je między partnerów przedsięwzięcia.

Zalety współpracy

Ekspert KPMG zwraca uwagę na zalety działania przedsiębiorstw w ramach krajowego klastra kluczowego (KKK).

— Mogą one wspólnie realizować projekty, wymieniać się doświadczeniami i korzystać z pomocy np. instytutów badawczych. Członkowie KKK mają możliwość sfinansowania projektów z funduszy europejskich w ramach przeznaczonych specjalnie dla nich konkursów, ale są także preferencyjnie traktowani w innych naborach dotujących badania i innowacje — tłumaczy Tomasz Zaleski.

Współpracujące ze sobą przedsiębiorstwa zyskują również na spójnej strategii marketingowej. Mogą tworzyć grupy zakupowe i dystrybucyjne. Dzięki nim łatwiej negocjują niższe ceny i zwiększają konkurencyjność i rentowność firm. W grupie łatwiej wchodzi się na zagraniczne rynki.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), organizator konkursu, stawia na przedsiębiorców, którzy wytwarzają wspólnie produkty i usługi i chcą oferować je poza Polską. Maksymalne wsparcie dla koordynatora i członka klastra wynosi odpowiednio 50 proc. i 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu.

Warto podkreślić, że PARP wydłużyła okres realizacji projektu z 24 do 36 miesięcy. Wnioskodawcy mogą liczyć również na szybszą weryfikację wniosków. Ocena projektów będzie składała się z jednego etapu, a nie, jak dotychczas, z dwóch. Rządowa agencja nie wymaga już od wnioskodawcy oświadczenia potwierdzającego założenie wniosku o dofinansowanie. Nabór jest podzielony na rundy i potrwa do 26 lipca.

W zależności od potrzeb wsparcie dla członka klastra może być przeznaczone m.in. na udział w targach i misjach gospodarczych, organizację programów szkoleniowych, współpracę międzynarodową, dostęp do zagranicznej infrastruktury badawczo-rozwojowej oraz uczestnictwo w kongresach i konferencjach.

W ramach dotychczasowych konkursów z tego poddziałania PARP podpisała tylko 10 umów na dofinansowanie w wysokości 31,5 mln zł.

Więcej na projekt

Budżet obecnego konkursu wynosi 40 mln zł, z czego pula 4 mln zł jest przeznaczona na realizację projektów w województwie mazowieckim. To oznacza, że w porównaniu z poprzednim naborem zmniejszył się on o 20 mln zł.

— Kwota ta jest wystarczająca, biorąc pod uwagę zainteresowanie przedsiębiorców ostatnim konkursem. W pierwszej jego połowie PARP zarejestrowała formalnie poprawne wnioski na łączną wartość dofinansowania ok. 11,5 mln zł — podkreśla menedżer w zespole ds. ulg i dotacji KPMG.

Nowością jest zwiększenie maksymalnej kwoty wsparcia projektu z 6 do 10 mln zł. To — zdaniem Tomasza Zalewskiego — pozwoli dofinansować większe przedsięwzięcia.

— Ważna dla wnioskodawców jest zmiana w zakresie kryteriów rozstrzygających przy wyborze projektów. W poprzednim naborze preferowane były klastry o większej liczbie przedsiębiorców zaangażowanych bezpośrednio w przedsięwzięcie. W ramach nowego konkursu premiowana będzie większa liczba podmiotów z sektora MSP — wyjaśnia menedżer KPMG.

Niewiele ułatwień

Zdaniem Barbary Brzezińskiej, eksperta w zespole innowacji i B+R, dotacji i ulg PwC, na pierwszy rzut oka nabór nie wydaje się prosty i przyjazny dla wnioskodawców.

— Dokumentacja konkursowa uwzględnia wiele rodzajów pomocy — inne dla koordynatorów i inne dla członków klastrów. Są też wzory na wyliczenie kosztów ryczałtowych dla koordynatora. To wszystko jest dość skomplikowane, biorąc pod uwagę niezbyt duży budżet naboru. Wystarczy, że trzy lub cztery podmioty złożą wnioski na maksymalną kwotę dofinansowania i wówczas wyczerpie się dostępna pula — ocenia ekspertka PwC.

Zauważa, że PARP wymaga od potencjalnych beneficjentów strategii rozwoju klastrów. Dokument powinien być przygotowany wcześniej, aby na jego podstawie określić potrzeby i kierunki działań członków lokomotyw polskiej gospodarki — jak często określane są klastry.

— Wniosek może dotyczyć tylko elementów zawartych we wspomnianej strategii. Problem może pojawić się wówczas, kiedy powstaną nowe potrzeby, a dokument nie będzie zaktualizowany przez koordynatora — zaznacza Barbara Brzezińska.

Wyścig po dotacje

Jej zdaniem, PARP nie wprowadziła istotnych ograniczeń dla wnioskodawców. O dofinansowanie może starać się każdy klaster kluczowy.

— Pula pieniędzy przeznaczona na konkurs jest dość niska. Może się okazać, że PARP będzie musiała zastosować kryterium rozstrzygające, dotyczące liczby małych i średnich przedsiębiorstw wchodzących w skład klastra i zaangażowanych bezpośrednio w projekt. Dzięki temu wymogowi nie powinno być problemu z wybraniem lokomotyw gospodarki do dofinansowania. Każda z nich będzie miała inną strategię wsparcia, jak również inną grupę spółek do udzielenia dotacji — zaznacza ekspertka PwC.

Jej zdaniem, wniosek o dofinansowanie jest dość szczegółowy. Kłopoty może sprawiać uzupełnienie dokumentacji aplikacyjnej.

— Na szczęście wnioskodawcy mogą skorzystać z generatora wypełniania wniosków online, który pomoże uniknąć wielu błędów, w tym przede wszystkim formalnych i obliczeniowych — podkreśla Barbara Brzezińska. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu