Działalność developerska jest modna na GPW

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 05-11-1999, 00:00

Działalność developerska jest modna na GPW

Budowa mieszkań przynosi duże zyski

NIEUNIKNIONY WZROST: Popyt na mieszkania wynosi co najmniej 2 mln lokali. Szacunki mówią, że utrzymanie tego poziomu wymaga oddawania do użytku 150 tys. mieszkań rocznie. Tymczasem oddaje się 70 tys. W ciągu roku popyt będzie wzrastał o 70-100 tys. lokali — zauważa Michał Skipietrow, prezes Mostostalu Export. fot. Borys Skrzyński

Coraz więcej spółek giełdowych angażuje się w działalność developerską. Przynosi ona wysokie zyski, a nie wymaga przy tym korzystania z kredytów. Klienci sami finansują działalność firmy.

Spośród 38 spółek budowlanych notowanych na warszawskiej GPW praktycznie każda zajmuje się lub też deklaruje zamiar zaangażowania się w działalność developerską. Jednak jedyną firmą developerską w prawdziwym tego słowa znaczeniu jest Echo Investment.

Wielu chętnych

Atrakcyjność tego segmentu rynku przyciąga kolejnych inwestorów i to niekoniecznie związanych z branżą budowlaną. Podobnie było zresztą z Echo Investment, które kojarzono wcześniej głównie z rynkiem wydawniczym. W 1998 r. przychody firmy z działalności developerskiej przekroczyły 118 mln zł, a zysk netto 33 mln zł, co daje prawie 28-proc. rentowność netto. Rentowność operacyjna przekroczyła zaś 36 proc. W 1999 r., mimo zaangażowania się innych firm w działalność developerską, wielkość tych wskaźników wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Zgodnie z prognozą zarządu Echo Investment, tegoroczne przychody ze sprzedaży powinny wzrosnąć do 170 mln zł, a zysk netto do 42,5 mln zł. Z uwagi na znajomość rynku, jak i kontakty kadry zarządzającej, pozycja spółki w tym segmencie jeszcze przez kilka lat będzie niezagrożona.

Całkiem nieźle radzi sobie na tym polu także Exbud. Jego spółka zależna Exbud Development zaangażowana jest w projekty mieszkaniowe w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Rozpoczęła też budowy we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Wartość realizowanych kontraktów developerskich wynosi około 300 mln zł. Większe zaangażowanie w takie projekty zapowiada też Budimex. Na razie jednak przychody spółki z tego tytułu nie są znaczące.

Przed półtora rokiem w działalność developerską zaangażował się Mostostal Export. Spółka buduje osiedle mieszkaniowe Światowid na warszawskim Tarchominie. W 1998 r. rozpoczęły się prace w Centrum Budownictwa Filtrowa w stolicy i Centrum Biznesowym Lubicz w Krakowie. Sprzedaż developerska przyniosła spółce około 70 mln zł.

— W 1999 r. projekty developerskie powinny przynieść 250 mln zł, czyli około 52 proc. przychodów firmy. Przyjęliśmy jednak, że udział projektów developerskich w sprzedaży nie przekroczy 50 proc. — zapowiada Michał Skipietrow, prezes Mostostalu Export.

Działalnością developerską zajmują się też mniejsze spółki.

Nie tylko budowlane

Do angażowania się w developerkę zachęca przede wszystkim wysoka rentowność takiej działalności. Przekracza ona netto nawet 20 proc. Nie ma tu potrzeby zaciągania kosztownych kredytów, ponieważ inwestycje realizowane są na zlecenie klientów, którzy finansują ich budowę. Przyciąga to inwestorów nie związanych z branżą. Nie tak dawno w projekty developerskie zaangażowała się Mennica Państwowa, realizując na jednej z własnych działek osiedle domków jednorodzinnych. W podobnym kierunku mogą pójść Okocim i Optimus. Pierwsza z tych spółek posiada bardzo atrakcyjne tereny w Krakowie (po zlikwidowanym browarze). Nowosądecki Optimus natomiast może zdecydować się na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Marynarskiej w Warszawie. Na początku lat 90. spółka nabyła też ponad 2-hektarową działkę na warszawskim Służewcu, płacąc za metr od 60 do 160 USD. Obecnie cena gruntów w tym rejonie sięga 550 USD za mkw. (około 2255 zł).

Robert Grzeszczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Działalność developerska jest modna na GPW