Czytasz dzięki

Działania innowacyjne opieramy na etyce

Rozmawiała Ewa Biernacka
opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Janssen-Cilag Polska został uhonorowany tytułem Super Etyczna Firma 2017. Zdaniem Magdaleny Lisieckiej, dyrektor generalnej, świadczy to o społecznej odpowiedzialności, jaką firma przejawia w wielu obszarach

Już po raz trzeci Janssen-Cilag otrzymał tytuł Etycznej Firmy, a także został wyróżniony laurem Super Etycznej Firmy, co jest naprawdę wyjątkowe wśród przedsiębiorstw farmaceutycznych. Jakie to ma dla państwa znaczenie?

To potwierdza, że realizujemy wartości, do jakich się zobowiązaliśmy. Firma Janssen-Cilag jest częścią koncernu Johnson & Johnson, którego credo sformułowane zostało już w 1943 r. Od tego momentu co roku nasza firma bada, czy jej pracownicy identyfikują się z tym credo. To ważne, bo wyznacza ono ramy naszej odpowiedzialności społecznej na wielu poziomach. Zawiera się w tym również odpowiedzialność wobec własnych pracowników. W J&J w sposób szczególny uwzględniamy potrzeby pracujących rodziców. Niedawno przyjęliśmy politykę umożliwiającą każdemu pracownikowi, który został rodzicem, skorzystanie z ośmiu tygodni wolnych od pracy, przy jednoczesnym otrzymywaniu w ich trakcie 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego. W Polsce oznacza to, że wynagrodzenie kobiet w okresie urlopu macierzyńskiego będzie w stosownych przypadkach wyrównane do wysokości 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Natomiast urlop dla ojców wydłuży się z 10 do 40 dni roboczych, płaconych również w wysokości 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Drugą sferą odpowiedzialności firmy są pacjenci, a dla mnie to obszar priorytetowy. Na całym świecie mamy programy wspierania pacjentów, dostosowane do lokalnych potrzeb. Ze względu na długotrwały i skomplikowany proces refundacyjny leków w Polsce i ogromny deficytdostępu do innowacyjnych terapii, często bierzemy pod opiekę farmakologiczną pacjentów niemających innych szans na leczenie. Na przykład w przypadku przewlekłej białaczki limfocytowej było to 500 osób, z których część będzie dopóty otrzymywało finansowaną przez nas terapię, dopóki będą odpowiadać na leczenie. A ponieważ lek — ibrutynib — pozwala na utrzymanie długiej remisji, pozostaną oni przy tej terapii przez całe lata. Kolejny zakres odpowiedzialności to edukacja. Uważamy bowiem, że pacjent powinien być aktywnym uczestnikiem systemu ochrony zdrowia, kształtować go, ale aby mógł to czynić, musi mieć odpowiednią wiedzę. Podejmujemy różne inicjatywy, np. założyliśmy portal Janssen4patients ( Janssen dla pacjentów), będący źródłem wiedzy o różnych obszarach terapeutycznych, a także zagadnieniach dotyczących systemu ochrony zdrowia. I ostatnie zobowiązanie to uczciwość w biznesie i partnerstwo. Jako firma innowacyjna, członek Stowarzyszenia Przedstawicieli Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA podpisaliśmy Kodeks Przejrzystości. Sami siebie regulujemy, staramy się, by wszystkie nasze działania były transparentne. Janssen-Cilag przystąpił również do programu YODA — umowy umożliwiającej naukowcom dostęp do danych z badań klinicznych już na bardzo wczesnym ich etapie.

Czym jest nagroda Super Etyczna Firma dla pracowników?

Myślę, że nadaje wartość ich codziennej pracy. To wysokiej klasy specjaliści, którzy mogliby pracować wszędzie, ale pracują tu, bo widzą w tym sens, a nagroda ich w tym przekonaniu utwierdza. Warto było się trudzić, bo praca „fair”, przyzwoitość, etyczne postępowanie dają satysfakcję. Takie jest nasze myślenie.

Czy przekłada się to na dobre relacje pracodawca — pracownik?

Tak myślę, a potwierdza to wyjątkowo mała fluktuacja kadr. Sama jestem blisko 20 lat związana z Janssenem. Co miesiąc rozdajemy dyplomy — świętujemy rocznice pracy kolegów, którzy przepracowali w firmie 5, 10, 15, 20 lat. Wręczyłam wiele dyplomów z cyfrą 10. A ludzie nie pracują przez dekadę tam, gdzie jest im źle.

Zarządza pani zespołem ludzi, ale też pewnym zespołem wartości, dba o wypełnianie kodeksu etycznego firmy wpisanego w jej działalność. Co jest w tym najtrudniejsze?

Zarządzanie tak dużą i złożoną organizacją niesie za sobą wiele wyzwań. Chcemy podejmować innowacyjne działania, ale oparte na filarach etyki. Dlatego w zarządzaniu ludźmi najbardziej wierzę w edukację na każdym poziomie. Organizujemy wiele szkoleń właśnie po to, by rzetelne kompetencje i zasady etyczne stanowiły barierę przed entropią i chaosem nieprzewidzianego.

W powyższym kontekście oczywista jest atrakcyjność firmy dla pracowników...

Naszą atrakcyjność budują z jednej strony wartości firmy etycznej w biznesie, a z drugiej wartości, które wytwarza, czyli produkty. Jesteśmy firmą innowacyjną (a nie wszystko, co nowe, jest innowacyjne, tylko to, co wprowadza rzeczywistą zmianę), nasze leki chorobę śmiertelną czynią przewlekłą. Wysokiej klasy specjalistów przyciąga do Janssena portfolio, leki przełomowe, ustanawiające nowy paradygmat leczenia, zmieniające życie pacjentów i ich rodzin.

Czy satysfakcja z nagrody jest widoczna w firmie na co dzień?

Myślę, że dla wszystkich jest ukoronowaniem naszych działań. Nasze starania, by prowadzić biznes w zgodzie z najwyższymi standardami etycznymi, zostały dostrzeżone i wyróżnione. Pracujemy na rynku bardzo konkurencyjnym i ogromną satysfakcję przynosi nam fakt, że wyróżniamy się również w tej dziedzinie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Ewa Biernacka

Polecane