Działania UOKiK zaszkodziły agencjom

Dorota Kaczyńska
16-09-2003, 00:00

Urząd oskarżył niektóre agencje nieruchomości

o stosowanie niezgodnych z prawem umów. W efekcie pośrednicy zaczęli tracić klientów.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości podjęła polemikę z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przyczyną sporu stał się opublikowany przez urząd w lipcu 2003 r. raport dotyczący ogólnopolskiej kontroli wzorców umownych, wykorzystywanych przez pośredników, deweloperów oraz spółdzielnie. W trakcie kontroli UOKiK zakwestionował 53 wzorce umów stosowanych przez biura działające w różnych regionach Polski.

Pośrednicy w odpowiedzi na publikację raportu zakwestionowali postępowanie urzędu. Ich zdaniem, pracownicy urzędu nie posiadają wystarczającej wiedzy o zasadach działania rynku nieruchomości. W toku wyjaśnień z poszczególnymi delegaturami UOKiK-u okazało się bowiem, że w rzeczywistości spora część zakwestionowanych wzorców nie wchodzi w konflikt z przepisami i nie godzi w interesy ich klientów agencji nieruchomości. Ponadto, jak twierdzą pośrednicy, urząd popełnił błąd, podając do wiadomości publicznej listę agencji i biur, których wzorce umów zostały zakwestionowane.

— Urząd nie powinien rozpowszechniać takich informacji, zanim sąd nie rozstrzygnie o słuszności zarzutów. Liczę, że ta niefortunna sytuacja zostanie naprawiona przez publikację oświadczenia z przeprosinami ze strony urzędu — mówi Zbigniew Kubiński, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Opublikowanie latem listy firm, stosujących niedozwolone postanowienia, negatywnie odbiło się na działalności biur. Jak twierdzi Zbigniew Kubiński, podanie do publicznej wiadomości listy ze wskazaniem nazwisk i nazw agencji naraziło na szwank ich reputację i spowodowało szkody materialne. Niektóre biura zaczęły tracić klientów, mimo że w trakcie rozmów pośredników z przedstawicielami UOKiK, wiele zarzutów urzędu okazało się niesłusznych.

— Nasza firma działa od 11 lat, budując powoli swoją pozycję na rynku. Opublikowanie czarnej listy sprawiło, że utraciliśmy wiarygodność w oczach klientów. Zaczęli oni kwestionować zapisy naszych umów — twierdzi Marek Obtułowicz, właściciel firmy Zegmar z Poznania, której wzorce umowne zostały zakwestionowane przez UOKiK.

Zapewnia on, że zapisy w umowach Zegmaru nie stoją w konflikcie z prawem, w związku z tym firma nie zamierza podporządkować się uwagom UOKiK. Podobnie czynią inne agencje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Działania UOKiK zaszkodziły agencjom