Działanie specjalnej ustawy będzie przedłużone

opublikowano: 20-07-2016, 22:00

W miniony wtorek (19 lipca 2016 r.) sejmowa komisja infrastruktury poparła nowelizację ustawy lotniskowej — donosi Polska Agencja Prasowa. Miałaby ona obowiązywać do 31 grudnia 2020 r. Chodzi o ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, czyli przepisów, które były już w polskim prawie od 2009 do końca 2015 r. Ich celem jest ułatwienie realizacji inwestycji. — Przedłużenie terminu działania specjalnej ustawy pozytywnie oddziałuje na konkurencyjność naszej gospodarki, na rynek pracy i na zwiększenie dostępności lotnisk dla ruchu turystycznego i towarowego — przekonywał, cytowany przez PAP, poseł sprawozdawca Tomasz Ławniczak. Dodał, że w ramach celów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20 finansowane mają być inwestycje w portach lotniczych. Wskazał także, że rządowa strategia rozwoju transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.) zakłada takie inwestycje. Przedłużenie obowiązywania ustawy lotniskowej ułatwi ich realizację. — Zasadne jest umożliwienie zakładającym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystania z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej również po 31 grudnia 2015 r. — wskazali w uzasadnieniu autorzy projektu nowelizacji.

— Intensywny rozwój lotnisk w ostatnich latach był możliwy dzięki obowiązywaniu tej ustawy. Chyba na wszystkich polskich lotniskach potrzeba kolejnych inwestycji — argumentował także Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Dodał, że jeśli zapadnie pozytywna decyzja w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego, to ustawa lotniskowa ułatwi tę inwestycję.

31 XII 2020 r. Do tego dnia ma obowiązywać ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane