Działki rekreacyjne tańsze są zimą

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 29-08-2014, 00:00

Jesienią warto kupić działkę pod budowę domu, z inwestycją będzie można ruszyć już wiosną. Z zakupem działki rekreacyjnej warto poczekać.

Zdaniem analityków, w najbliższych miesiącach spadnie cena zarówno działek rekreacyjnych, jak i budowlanych. — Wraz z nadejściem jesieni, a potem zimy ruch na rynku działek nieco przymiera i odżywa z powrotem na wiosnę — podkreśla Marcin Drogomirecki z serwisu nieruchomości Domy.pl.

fot. JL
fot. JL
None
None

Jesień to więc najlepszy okres na wybór działki, ale nie zawsze na kupno. Działki rekreacyjne najlepiej kupować zimą, kiedy mało kto myśli o inwestycjach pod kątem kolejnego okresu urlopowego, a ceny spadają. O działce budowlanej powinno się pomyśleć wcześniej, zwłaszcza, jeśli się myśli o szybkim rozpoczęciu budowy — zimą będzie czas na dopełnienie wszystkich procedur administracyjnych. Łatwiej też po urlopie udać się na poszukiwania wymarzonego miejsca.

Co warto wiedzieć

Wybór kierunku inwestycji nie zwalnia od obejrzenia kilku działek, zwrócenia uwagi na otoczenie, sąsiedztwo, warunki dojazdu, stan mediów, bo ich doprowadzenie z dalszych odległości znacznie podnosi koszt całego przedsięwzięcia. Warto zainwestować więcej, ale kupić działkę uzbrojoną, a takich, które są zelektryfikowane i mają doprowadzoną sieć wodno-kanalizacyjną, jest coraz więcej w atrakcyjnych cenach. Duże znaczenie ma też zagospodarowanie okolicy — pobliskie sklepy, szkoły, przedszkola, opieka medyczna.

Trzeba również zainteresować się wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów oraz wypisem z księgi wieczystej, aby zawrzeć notarialną umowę kupna.Jeżeli korzysta się z usług pośrednika, warto zwrócić uwagę, czy agencja pobiera prowizję od kupującego, czy nie. Zawsze to obniży koszty. Ważne są także warunki zabudowy nawet wtedy, kiedy działka ma być w przyszłości odsprzedana z zyskiem. Dobrze jest się wykazać szczególną dociekliwością, jeśli ziemia znajduje się w pobliżu dróg publicznych, lasów i cieków wodnych, ponieważ mogą się pojawić problemy z budową, nawet jeśli wcześniej zostało wydane na nią pozwolenie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Mierz siły na zamiary

Wybór samej lokalizacji zależy nie tylko od upodobań, ale i możliwości finansowych. Zawsze najbliżej dużych aglomeracji miejskich jest najdrożej. W Warszawie na Pradze Południe za działkę o powierzchni 839 mkw. na osiedlu domków jednorodzinnych trzeba zapłacić prawie 550 tys. zł — 655 zł za mkw. Dalej od centrum, w Wesołej, koszt metra kwadratowego spada już do 500 zł (choć są też oferty droższe), na Białołęce do niecałych 400 zł, w Wawrze do 260 zł. Jeszcze dalej od centrum — w Legionowie działki są po 135 zł za mkw, a kilka kilometrów dalej po kilkadziesiąt złotych. Cena zależy i od lokalizacji,i otoczenia — działki położone przy drogach dojazdowych do stolicy, gdzie natężenie ruchu jest duże, można kupować nawet po 5 zł za mkw. Ceny działek rekreacyjnych są znacznie niższe. Z danych portalu Domy.pl wynika, że najdroższej jest w województwie mazowieckim — średnio prawie 200 zł za mkw. — i małopolskim, gdzie jest o 50 zł taniej. Najmniejszych nakładów wymaga inwestycja w województwach podkarpackim i lubuskim. Tam średnia cena wynosi odpowiednio 74 i 75 zł za mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane