Dzień w poczekalni

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 27-01-2016, 17:37

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniosły sesję wyciszenia i spadku zmienności, której ważną częścią była relatywnie neutralna postawa rynków bazowych i nieco mniejsza zmienność cen ropy.

Bilansem jest rozdanie, które – pomijając końcowy fixing – zdominowała wielogodzinna konsolidacja WIG20 pomiędzy 1720 i 1715 pkt. W istocie indeks największych spółek skończy dzień rosnąc o 0,9 procent, ale o wyniku dnia przesądziło fixingowe przesunięcie koszyka z rejonu 1717 pkt. nad 1728 pkt. Do 17:00 średnia dryfowała na wąskiej półce, której najważniejszym elementem był niski obrót i brak chęci graczy do poważniejszych wymian. Na środowe notowania można również spojrzeć przez pryzmat wyciszenia, jakie pojawiło się na giełdach europejskich, które podążyły najłatwiejszą ścieżką chowając się w scenariuszu oczekiwania na wieczorny komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Analitycy i komentatorzy zdają się być zgodni, iż w komunikacie nie pojawi się nic naprawdę poważnego, ale trudno oczekiwać, by rynek nie czytał całości w kontekście pytań o przyszłość podwyżek stóp procentowych w USA i wpływu ostatniego skoku zmienności na giełdach na politykę amerykańskiego banku centralnego. W pamięci inwestorów jest analogiczna sytuacja z ostatniego kwartału zeszłego roku, w którym Fed został zmuszony do odłożenia podwyżki stóp procentowych z października na grudzień właśnie przez radykalny wzrost zmienności na rynkach i zamieszanie w Chinach. Warto zatem pamiętać, iż na pierwszych sesjach nowego roku to właśnie przecena na giełdach chińskich uruchomiła falę wyprzedaży na świecie i położyła się długim cieniem na rynkach surowcowych. Przy zignorowaniu przez Rezerwę Federalną obecnej zmienności może być zatem nerwowo, gdyż ciche oczekiwana rynku oscylują raczej wokół gołębiego niż jastrzębiego komunikatu FOMC.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane