Dzień w poczekalni

Adam Stańczak, DM BOŚ
27-01-2016, 17:37

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniosły sesję wyciszenia i spadku zmienności, której ważną częścią była relatywnie neutralna postawa rynków bazowych i nieco mniejsza zmienność cen ropy.

Bilansem jest rozdanie, które – pomijając końcowy fixing – zdominowała wielogodzinna konsolidacja WIG20 pomiędzy 1720 i 1715 pkt. W istocie indeks największych spółek skończy dzień rosnąc o 0,9 procent, ale o wyniku dnia przesądziło fixingowe przesunięcie koszyka z rejonu 1717 pkt. nad 1728 pkt. Do 17:00 średnia dryfowała na wąskiej półce, której najważniejszym elementem był niski obrót i brak chęci graczy do poważniejszych wymian. Na środowe notowania można również spojrzeć przez pryzmat wyciszenia, jakie pojawiło się na giełdach europejskich, które podążyły najłatwiejszą ścieżką chowając się w scenariuszu oczekiwania na wieczorny komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Analitycy i komentatorzy zdają się być zgodni, iż w komunikacie nie pojawi się nic naprawdę poważnego, ale trudno oczekiwać, by rynek nie czytał całości w kontekście pytań o przyszłość podwyżek stóp procentowych w USA i wpływu ostatniego skoku zmienności na giełdach na politykę amerykańskiego banku centralnego. W pamięci inwestorów jest analogiczna sytuacja z ostatniego kwartału zeszłego roku, w którym Fed został zmuszony do odłożenia podwyżki stóp procentowych z października na grudzień właśnie przez radykalny wzrost zmienności na rynkach i zamieszanie w Chinach. Warto zatem pamiętać, iż na pierwszych sesjach nowego roku to właśnie przecena na giełdach chińskich uruchomiła falę wyprzedaży na świecie i położyła się długim cieniem na rynkach surowcowych. Przy zignorowaniu przez Rezerwę Federalną obecnej zmienności może być zatem nerwowo, gdyż ciche oczekiwana rynku oscylują raczej wokół gołębiego niż jastrzębiego komunikatu FOMC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Dzień w poczekalni