Dziesięciocyfrowa sprzedaż Druteksu

opublikowano: 24-01-2021, 20:00

Przychody producenta okien przekroczyły w 2020 r. 1 mld zł, w tym mają być jeszcze wyższe. Największe wrażenie robią jednak plany inwestycyjne.

Miliard miał paść już w 2019 r., ale skończyło się na 978 mln zł. Zdaniem Leszka Gierszewskiego, prezesa i założyciela Druteksu, do realizacji zamierzeń zabrakło kilku dni. Psychologiczną granicę 1 mld zł udało się natomiast przebić w 2020 r. Sprzedaż firmy z Bytowa na Pomorzu przekroczyła 1,059 mld zł, co oznacza, że wzrosła r/r o 8,3 proc., a czysty zysk aż o 18,5 proc., sięgając 114,94 mln zł (w 2019 r. zysk netto wyniósł 97 mln zł, a rok wcześniej 84,9 mln zł).

Samowystarczalny:
Samowystarczalny:
Leszek Gierszewski tak kieruje Druteksem, że firma nawet w czasie pandemii nie potrzebowała żadnej pomocy z zewnątrz i nie ubiegała się o jakiekolwiek dotacje w ramach tarcz antykryzysowych, a mimo to znacznie poprawiła wyniki finansowe.
ARC

Pod koniec 2019 r. Leszek Gierszewski miał nadzieję na to, że w kolejnych latach przychody jego firmy będą rosły po 10 proc. rocznie. Teraz nieco zmienił zdanie.

- Zawsze kierowałem się zasadą, że przychody z roku na rok powinny rosnąć. W tym roku muszą więc być większe niż w poprzednim. Sprawą drugorzędną jest to, o ile - mówi prezes Druteksu.

Nie robi natomiast żadnych prognoz dotyczących zysków firmy. Uważa, że tu jest zbyt wiele zmiennych.

- Boję się o skok inflacyjny w tym roku. Już zresztą drożeją wszystkie najważniejsze surowce i materiały: stal, szkło, chemia. Za część z nich już płacimy nawet o kilkadziesiąt procent więcej niż rok wcześniej – twierdzi Leszek Gierszewski, dodając, że nie ma możliwości przeniesienia w całości tych podwyżek na klienta końcowego.

Szef Druteksu nie obawia się natomiast wahań kursowych.

- Poradzimy sobie, gdy EUR będzie po 4 zł i gdy będzie po 7 zł – mówi Leszek Gierszewski.

W 2020 r. Drutex przeznaczył na inwestycje ponad 90 mln zł. To kwota nieco niższa niż w 2019 r., gdy CAPEX sięgnął 130 mln zł. Tegoroczne inwestycje będą jednak kilkakrotnie wyższe niż ubiegłoroczne.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

- Zawsze podczas kryzysów wiele inwestowaliśmy. W tym roku przeznaczymy na ten cel kilkaset milionów złotych. Na budowę nowego biurowca, magazynu wysokiego składowania, a przede wszystkim nowej hali produkcyjnej o powierzchni ponad 7 hektarów, której budowa ma się rozpocząć w tym roku wydamy ponad 350 mln zł. Do tego dojdą koszty zakupu maszyn – deklaruje Leszek Gierszewski.

W 2020 r. Drutex zatrudnił kilkaset osób, obecnie ma około 3,85 tys. pracowników i planuje dalej zwiększać stan osobowy.

- Bardzo chętnie widziałbym u siebie kolejnych inżynierów, automatyków, informatyków. Dla nich zawsze znajdzie się miejsce w Druteksie – mówi prezes spółki.

Zdaniem Leszka Gierszewskiego branża okien i drzwi dobrze sobie poradziła w pandemicznym, 2020 r., jednak prawdziwy test dopiero przed nią.

- To 2021 r. pokaże, kto jest mocny, a kto nie. To będzie widać już w maju lub czerwcu – uważa menedżer.

O firmę jest spokojny.

- Zawsze starałem się budować fundamenty, a nie maszty. Inwestowałem dużo, ale bezpiecznie i wypracowane przez Drutex wyniki finansowe o tym świadczą — mówi Leszek Gierszewski.

Drutex to jeden z topowych producentów tzw. stolarki okiennej w Polsce. Istnieje od 35 lat, choć okna i drzwi robi dopiero od 26. Obecnie większość jego produktów to stolarka z PVC, chociaż w ofercie ma też wyroby z aluminium i drewna oraz własne systemy rolet z PCV i aluminium. Firma nie kupuje gotowych profili PCV, ale produkuje własne. Nie korzysta z żadnych funduszy publicznych i nawet w czasie pandemii nie ubiegała się o pomoc rządową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane