Dziewczyny przebijają mury politechnik

opublikowano: 08-03-2017, 14:08
aktualizacja: 08-03-2017, 14:10

Udział kobiet wśród studentów wyższych szkół technicznych w latach 2007-2017 wzrósł z 30,8 proc. do 36,6 proc. Zainteresowanie dziewczyn „męskimi” dziedzinami wciąż rośnie.

Studia techniczne przestają być domeną mężczyzn, a liczba kobiet na krajowych politechnikach wzrasta z roku na rok. Z raportu „Kobiety na politechnikach 2017” opracowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wynika, że obecnie w wyższych szkołach technicznych studiuje ponad 104 tys. dziewczyn (dziesięć lat temu było ich 95 tys.). 

iStock

- Od około pięciu lat dziewczyny rezygnują ze studiów pedagogicznych i ekonomicznych na rzecz politechnik i kierunków inżynierskich. Dziewczyny coraz chętniej wybierają również karierę akademicką. Ich udział w studiach doktoranckich na uczelniach technicznych w ostatnich dziesięciu latach zwiększył się o 8 punktów procentowych. To bardzo dużo – wylicza Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

- Przez 10 lat zwiększyliśmy liczbę pań, które studiują na naszej politechnice o 50 proc. Przysłużyła się temu m.in. akcja „Dziewczyny na politechniki” – dodaje prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej

Panie coraz częściej wchodzą też w skład kadry pedagogicznej uczelni technicznych – obecnie stanowią 25 proc. pracowników ze stopniem doktora habilitowanego, 33 proc. – ze stopniem doktora i 14 proc. – tytułem naukowym profesora. 

Studia techniczne dla pań

A jak wygląda sytuacja na kierunkach informatycznych w perspektywie podnoszenia stopnia cyfryzacji gospodarki i przestawiania się na przemysł 4.0?

- Umiejętności w zakresie nowych technologii stają się kluczowe, ale mamy niedobór specjalistów w tej dziedzinie. Udział dziewczyn wśród studentów kierunków informatycznych jest od kilku lat stabilny i utrzymuje się na poziomie ok. 13 proc. Obecnie jest tylko o 3 proc. wyższy niż w roku 2007. Od trzech lat obserwujemy natomiast pozytywną tendencję zwiększania się nominalnej liczby dziewczyn na kierunkach informatycznych – wzrost o ok. 700 osób od 2014 r., kiedy ruszyliśmy z programem stypendialnym „Nowe technologie dla dziewczyn” – mówi Bianka Siwińska. 

Studentki uczelni technicznych najchętniej wybierają takie kierunku jak architektura, inżynieria środowiskowa, zarządzanie i inżynieria produkcji, budownictwo czy transport.

Dzień otwarty na uczelniach

Raport został opublikowany w związku z dziesięcioleciem akcji „Dziewczyny na politechniki” zainicjowanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. W międzyczasie poszerzono ją o kolejny projekt – „Dziewczyny do ścisłych!”. Ich celem jest promocja studiów technicznych wśród młodych kobiet i przełamywanie stereotypów, w myśl których dziedziny te są zarezerwowane głównie dla mężczyzn.

 Jedną z podejmowanych w ramach projektu inicjatyw jest „Ogólnopolski dzień otwarty dla dziewczyn”, w który zaangażowanych jest kilkanaście uczelni. Najbliższy odbędzie się 30 marca 2017 r. 

Dodatkowo powołany został program wspierania studentek kierunków informatycznych „IT for SHE”, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej. Ma pomagać studentkom w wejściu na rynek pracy. Nabór ruszył 8 marca 2017 r. 

Od tego dnia zgłaszać można również chęć udziału w programie stypendialnym „Nowe technologie dla dziewczyn”, realizowanym przy wsparciu firmy Intel. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane