Dziś w Pulsie: premier nie będzie walczyć o podatek liniowy

opublikowano: 01-07-2003, 22:10

Trzęsienie ziemi, wywołane zapowiedzią Leszka Millera o konieczności „przyjrzenia się” podatkowi liniowemu, nie ustało. Jerzy Hausner, główny strateg gospodarczy rządu i zarazem minister gospodarki, zapowiedział, że 7 lipca przedstawi własne wyliczenia i symulacje dotyczące możliwości wprowadzenia podatku liniowego w Polsce. Zyskało to akceptację premiera.

— Dziś mogę powiedzieć tyle, że gdyby okazało się, że podatek liniowy stwarza nadzieję przyspieszonego wzrostu gospodarczego, to po prostu zostanie wprowadzony — zapewnił Leszek Miller.

Dużą nadzieję z podatkiem proporcjonalnym wiążą także ekonomiści. Ale też wskazują na liczne rafy.

— Największym problemem wicepremiera Hausnera będzie oszacowanie strat, jakie poniesie budżet w wyniku wprowadzenia nowego podatku. Następnie zmuszony zostanie do znalezienia alternatywnych źródeł dochodów lub zdecydować się na cięcia wydatków. Może także zwiększyć deficyt — uważa Dariusz Rosati z RPP.

— Wprowadzenie podatku liniowego musi wiązać się z likwidacją wszystkich ulg i odliczeń. Konieczne jest więc ustalenie jego stawki na takim poziome, aby najubożsi podatnicy nie zapłacili realnie więcej. Prawda jest taka, że wyliczenia będą takie, żeby tego podatku w ogóle nie wprowadzić — ocenia Bogusław Grabowski z RPP.

Analitycy zwracają również uwagę na kłopoty natury pozaekonomicznej, związanej z trudnymi do uregulowania kwestiami ulg nabytych, opodatkowaniem rolników czy z odliczeniami z tytułu składki na ubezpieczenie społeczne. Skomplikowane jest także wyliczenie ewentualnych korzyści z wprowadzenia nowych rozwiązań.

— Szacowanie zysków z tytułu zmniejszenia szarej strefy i poszerzenia bazy podatkowej jest zadaniem akademickim. Reformując gospodarkę nie można opierać się na nieweryfikowalnych prognozach — ostrzega Witold Orłowski, szef doradców ekonomicznych prezydenta.

Szacunki Jerzego Hausnera nie będą pionierską próbą określenia realnych korzyści tak radykalnej reformy podatkowej. Pierwsze wyliczenia opracował resort finansów, który oszacował, że na 21,5-proc. podatku liniowym stracą wszyscy — podatnicy, bo zapłacą realnie więcej, oraz budżet, bo straci 10 mld zł. Po MF swój projekt przedstawiła Rada Przedsiębiorczości, która za najkorzystniejszą dla polskiej gospodarki uznała stawkę 18-proc. z kwotą 4 tys. zł wolnych od fiskusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dziś w Pulsie: premier nie będzie walczyć o podatek liniowy