E-kontrole VAT bez wezwania

18-05-2016, 22:00

Przyjęcie przez Sejm nowego obowiązku związanego z JPK wydaje się niekonstytucyjne — uważa legislator Senatu.

Senat pracuje nad niespodziewaną zmianą w zasadach przekazywania fiskusowi danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Jeżeli izba je przyjmie, podatnicy będą musieli cyklicznie przesyłać tą drogą informacje ważne dla rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT). Ten obowiązek wprowadzono w ubiegłym tygodniu podczas prac sejmowych nad zmianami Ordynacji podatkowej. Propozycja padła na posiedzeniuKomisji Finansów Publicznych, a potem została uchwalona przez posłów.

— Zgodnie z poprawką, podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych zobowiązani zostali do elektronicznego przekazywania fiskusowi bez wezwania informacji o ewidencji prowadzonej na potrzeby VAT. Ma się to odbywać za okresy miesięczne, do 25. dnia kolejnego miesiąca, poczynając od danych za lipiec 2016 r. — informuje Irmina Sobczuk, konsultant w Crido Taxand.

Nie dla wszystkich wyznaczono jednakowe vacatio legis. Do końca 2016 r. z nowego obowiązku zwolniono małych i średnich przedsiębiorców, a do końca 2017 r. — mikroprzedsiębiorców. Szymon Giderewicz, główny legislatorw kancelarii w Senacie ma wątpliwości co do konstytucyjności wprowadzenia zmian. W swojej opinii dla izby przypomina, że według regulacji dotyczących JPK, uchwalonych 10 września 2015 r., podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych mają na wezwanie organów podatkowych i kontroli skarbowej przekazywać dane z tych ksiąg w określonej jednolitej formie elektronicznej. Takie e-kontrole mają objąć duże firmy od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 lipca 2018 r. Jego zdaniem, zmiany przyjęte teraz przez posłów wykroczyły poza materię noweli ordynacji, przekazanej przez rząd Sejmowi.

„Nie przeszły pełnej procedury trzech czytań projektu oraz konsultacji społecznych. Stąd można postawić im zarzut naruszenia konstytucyjnego trybu uchwalenia. W istocie powinny być bowiem przedmiotem odrębnej inicjatywy ustawodawczej” — stwierdza Szymon Giderewicz. Podkreśla on też, że znane od wielu miesięcy przepisy pozwalały małym i średnim przedsiębiorcom, a także mikroprzedsiębiorcom zakładać, że stosowne oprogramowanie komputerowe związane z wymaganiami JPK powinni wdrożyć dopiero za dwa lata. Nowy obowiązek termin ten znacznie przyspiesza. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / E-kontrole VAT bez wezwania