E-podatki coraz bliżej

opublikowano: 30-05-2014, 00:00

To już niemal pewne — firmy rozliczą się z fiskusem tylko przez internet.

Wielkimi krokami zbliża się informatyzacja kontaktów podatników z organami skarbowymi. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął wczoraj projekt Ministerstwa Finansów (MF) — kolejny etap systemu e-podatki, który ma objąć 1,5 mln firm i ponad 16 mln obywateli. Reforma ma być uchwalana szybko, ponieważ resort finansów planuje, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Najważniejszą nowością jest nałożenie na przedsiębiorców zatrudniających więcej niż pięciupracowników obowiązku składania deklaracji oraz informacji podatkowych tylko w drodze elektronicznej. To oznacza, że będą musieli zaopatrzyć się w certyfikowane e-podpisy.

MF twierdzi, że firmy nie będą miały z tym problemów, ponieważ już teraz muszą w ten sposób rozliczać się z ZUS. Resort wyjaśnia, że nie będzie trzeba przesyłać do urzędu skarbowego tysięcy odrębnych deklaracji i podpisywania każdej z osobna. Płatnik (pracodawca) będzie mógł wysyłać zbiorcze informacje, zawierające dane o wielu podatnikach, i podpisywać je jednym podpisem elektronicznym.

Drobni płatnicy mający problemy z wysłaniem e-deklaracji będą mogli skorzystać z gościnnościurzędu skarbowego. Fiskus udostępni im komputery. Zupełną nowością będzie przygotowywanie przez urzędników tzw. wstępnych zeznań podatkowych dla osoby fizycznej. Fiskus zamieści je na portalu podatkowym, na którym każdy będzie miał własne konto.

Po sprawdzeniu takiego zeznania będziemy mogli nanieść przysługujące ulgi i zwolnienia (także przekazać 1 proc. podatku). Po kliknięciu „wyślij” e-zeznanie będzie uznane za dostarczone (za poświadczeniem odbioru). MF szacuje, że dzięki e-podatkom już w 2015 r. łączne oszczędności firm i obywateli wyniosą 0,5 mld zł. Będą rosły każdego roku, by w 2024 r. sięgnąć 11 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / E-podatki coraz bliżej