E-stetoskop made in Poland

opublikowano: 22-03-2016, 22:00

Technologie: MyWhizzy.com zamierza przenieść stetoskop z gabinetu lekarskiego do domowej apteczki. Wszystko dzięki IT i telemedycynie

Elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop współpracujący ze smartfonem, dodatkowo wyposażony w termometr i system autodiagnostyki. Taki pomysł medyczno-biznesowy wciela w życie startupowa spółka MyWhizzy.com. Na projekt zdobyła już finansowanie od inwestora. A obecnie swój koncept doszlifowuje pod okiem mentorów i przedsiębiorców zgromadzonych wokół pierwszej, polskiej edycji akceleratora MIT Enterprise Forum.

Grupa informatyków, naukowców i lekarzy zaangazowała sie w projekt stworzenia nowoczesnego stetoskopu, który mozna bedzie uzywac samodzielnie w domu. Analiza zarejestrowanych przez urzadzenie objawów bedzie nastepowac z wykorzystaniem systemów telemedycznych. Projekt nadzoruje Wojciech Radomski, prezes firmy MyWhizzy.com.
Zobacz więcej

MEDYCYNA NOWYCH CZASÓW:

Grupa informatyków, naukowców i lekarzy zaangazowała sie w projekt stworzenia nowoczesnego stetoskopu, który mozna bedzie uzywac samodzielnie w domu. Analiza zarejestrowanych przez urzadzenie objawów bedzie nastepowac z wykorzystaniem systemów telemedycznych. Projekt nadzoruje Wojciech Radomski, prezes firmy MyWhizzy.com. Wojciech Robakowski

Medyczna innowacja

Urządzenie pozwoli na samodzielne osłuchanie chorego, a wszystko to w domowych warunkach. Zarejestrowane dźwięki — wszelkiego rodzaju szumy oddechowe — zostaną poddane dalszej, automatycznej analizie. Zaznaczyć jednak należy, że system nie będzie pełnił funkcji „elektronicznego lekarza”. Ma natomiast zasygnalizować użytkownikom objawy, które wymagają natychmiastowej kontroli lekarskiej. W pierwszej kolejności pomoże w opiece i kontroli stanu zdrowia dzieci, choć oczywiście skorzystać z niego będą mogli również pozostali członkowie rodziny.

— Dźwięki w układzie oddechowym dzieci różnią się od dźwięków oddechowychdorosłych — zaznacza Wojciech Radomski, prezes MyWhizzy.com. Jego zdaniem, obecnie największym wyzwaniem, przed jakim stoi jego firma, jest stworzenie bazy takich dźwięków. Wymaga to dużej pracy i zaangażowania ze strony lekarzy i specjalistów, z którymi firma już rozpoczęła współpracę.

— Takich nagrań potrzebujemy tysiące. Mamy ambicje stworzenia największego na świecie katalogu nagrań, który poza naszym projektem mógłby być w przyszłości wykorzystywany także przez naukowców i specjalistów w zakresie medycyny i chorób układu oddechowego — wyjaśnia Wojciech Radomski. Stojący za systemem algorytm informatyczny przetwarzałby uzyskane przy badaniu dane i porównywał je z wcześniej zarchiwizowanymi nagraniami. I automatycznie wysyłał użytkownikowi sygnał o odstępstwach od normy.

Do domowego użytku

Wizja MyWhizzy może się wydawać nazbyt futurystyczna. Ale w projekt inwestują i wspierają go w rozwoju przedstawiciele funduszu SpeedUp Group oraz spółki Programa. pl (Wojciech Radomski jest jej założycielem, pełnił w niej również funkcję prezesa). Wcześniej Programa.pl odpowiadała za technologiczną stronę systemu do precyzyjnego rozpoznawania obrazu, projektu realizowanego przez iTraff Technology.

— Spotkaliśmy ludzi, którzy łączą unikalne kompetencje, związane z jednej strony z tworzeniem zaawansowanych algorytmów, umiejętnościami czysto technologicznymi, z drugiej z naukowcami, specjalizującymi się w obszarze fizyki, a dokładnie akustyki oraz partnerów z branży medycznej, którzy są w stanie zadbać o merytoryczną stronę przedsięwzięcia — wyjaśnia Tomasz Czapliński, partner zarządzający SpeedUp Venture Capital Group, finansowo wspierającego MyWhizzy. Projekt pełną parą ruszył w styczniu 2016 r. W połowie roku gotowy powinien być prototyp urządzenia. Zanim trafi do sprzedaży, będzie jeszcze musiał przejść testy i uzyskać wymaganą certyfikację. A na rynku mógłby być udostępniany np. w modelu abonamentowym.

— Wokół narzędzia będziemy mogli zbudować wiele usług telemedycznych. Poza samym sygnalizowaniem nieprawidłowości w pracy układu oddechowego, możemy również zaoferować możliwość zapisu historii choroby, archiwizowania wiedzy o przyjmowanych przez dziecko lekach czy reakcji alergicznych na farmaceutyki. To są informacje, które rodzice powinni zapisywać, ale rzadko to robią — zaznacza Wojciech Radomski.

Projekt jest przygotowywany z myślą o rozwoju głównie na rynku Stanów Zjednoczonych. A udział w akceleratorze MIT ma pomóc zespołowi w usystematyzowaniu wiedzy biznesowej i dostosowaniu konceptu do realiów rynkowych. Stwarza też szansę na nowe kontakty biznesowe.

MIT dla start-upów

25 innowacyjnych projektów technologicznych dostało się pod skrzydła MIT Enterprise Forum Poland. Jest to polska edycja akceleratora przedsiębiorczości, realizowanego przez globalną społeczność skupioną wokół Massachusetts Institute of Technology. Etap rekrutacji już się zakończył, a zakwalifikowane zespoły — przedstawiciele spółek technologicznych lub pomysłodawcy innowacyjnych rozwiązań — przystąpili do pracy.

Warsztaty realizowane są we współpracy z krajowymi i zagranicznymi mentorami i ekspertami w zakresie technologii i biznesu. Wśród uczestników są głównie przedstawiciele sektora elektroniki, biotechnologii, nanotechnologii, medycyny, twórcy oprogramowania. Na liście znaleźli się m.in. Early Logic (narzędzie wspierające edukację matematyczną dzieci), Poltreg („szczepionka” na cukrzycę), Nanores (personalizacja diamentów), MyWhizzy. com (elektroniczny stetoskop), XTPL (autorska metoda produkcji ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny).

— Są to osoby rozwijające bardzo ciekawe technologie, niekoniecznie jednak rozumiejące rynek i potrzeby klienta. Pomagamy im spojrzeć na produkt właśnie oczami klienta, a nie wynalazcy. Dopiero później przejdziemy do analizy produktu i dla projektu stworzymy model biznesowy — zaznacza Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland. Etap krajowy akceleratora potrwa około dwóch miesięcy. Wybrane firmy będą mogły kontynuować warsztaty już w Stanach Zjednoczonych. Ich projekty zostaną też zaprezentowane inwestorom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu