E-wioskom zabrakło 32 mm do sukcesu

Mariusz Zielke
opublikowano: 08-10-2007, 00:00

Przetarg na ponad 45 mln zł poległ. Między innymi z powodu grubości blatu biurka. Natychmiast więc ruszył następny.

Przetarg na ponad 45 mln zł poległ. Między innymi z powodu grubości blatu biurka. Natychmiast więc ruszył następny.

Przetargi organizowane przez administrację często budzą kontrowersje, ale okazuje się, że gdy organizuje je prywatna spółka, wcale nie musi być lepiej. Firma 4system zorganizowała przetarg na dostawę sprzętu komputerowego i mebli do 379 wiejskich centrów kształcenia na odległość. Projekt za ponad 45 mln zł, finansowany w części przez Unię, ma zmniejszyć dysproporcje edukacyjne między wsią a miastem.

Dofinansowanie na e-wioski przydzieliło Ministerstwo Edukacji Narodowej po konkursie. Wygrało go konsorcjum firm i organizacji pozarządowych: m.in. centrów kształcenia ustawicznego oraz Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo. Zlecenie na zorganizowanie przetargu dostała firma 4system Polska z Zielonej Góry.

Pierwszy przetarg zakończył się skandalem. Specyfikacja przetargowa rażąco naruszała prawo np. różniły się ogłoszenia o zamówie- niu na stronie WWW firmy i w dzienniku unijnym, źle opisano sprzęt i podzespo- ły komputerowe, a kompu- terom postawiono zbyt wysokie wymagania. Zamawiający przeszedł sam sie-bie, stawiając wymogi do- tyczące mebli — zażądał, by blat biurka komputerowego miał dokładnie 32 mm grubości.

— Zaczęliśmy szukać takiego biurka, ale okazało się, że producenta niełatwo znaleźć — mówi przedstawiciel jednej z firm zainteresowanych przetargiem.

I dodaje, że specyfikacja rażąco naruszała zasady konkurencji.

Nic dziwnego więc, że oprotestowały ją firmy Aram i Action. Błędy przetargu Action opisał aż na 18 stronach.

4system nawet nie próbował bronić specyfikacji. Firma unieważniła przetarg i ogłosiła nowy — ze zmienionymi warunkami.

Blat biurka nie musi już być tak pancerny — zamiast równo 32 mm może mieć od 25 do 28 mm grubości.

Komentarza od firmy 4system nie udało nam się uzyskać. Wcześniej jej pracownicy zapewniali, że jeśli pojawią się protesty na specyfikację, to zostanie ona poprawiona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu