easyJet liczy na otwarcie nieba przed latem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-04-2021, 11:39

easyJet, brytyjski budżetowy przewoźnik lotniczy oczekuje, że od końca maja znacząco zwiększy sieć połączeń i liczbę obsługiwanych pasażerów po tym jak większość krajów europejskich stanie się otwarta dla brytyjskich wczasowiczów, donosi Reuters.

Fot. Hugo Petitjean/Pixabay
Fot. Hugo Petitjean/Pixabay

Przewoźnik spodziewa się, że kraje, które są celem największej liczby lotów znajdą się na tzw. zielonej liście brytyjskiego rządu. Na razie jednak nie wiadomo nawet na rodzimym rynku operatora, kiedy będzie można wznowić loty.

Optymizm easyJet jaki wyraził dyrektor generalny Johan Lundgren studzony jest obawami o dalszy rozwój pandemii i problemy z powszechnym programem szczepień. Zdaniem ekspertów, na zielonej liście mogą znaleźć się w najgorszym scenariuszu jedynie trzy kraje Islandia, Malta i Izrael, gdzie poczyniono największy postęp w szczepieniach.

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja z krajami, które są tradycyjnie najpopularniejszym celem wakacyjnych wypadów Brytyjczyków, czyli Hiszpanią, Włochami i Francją.

Przewoźnik wezwał rząd do jak najszybszego opublikowania tej zielonej listy, by potencjalni klienci mogli zaplanować wypoczynek.

Według easyJet, przepustowość w okresie od kwietnia do czerwca włącznie będzie kształtował się na poziomie 20 proc. z analogicznego okresu 2019 r., z tym że czerwiec już powinien być wyraźnie lepszy. Z kolei analitycy Goodbody prognozują, że wskaźnik ten w czerwcu może wzrosnąć do 35-40 proc. W pierwszym kwartale roku kalendarzowego przepustowość wyniosła jednak zaledwie 9 proc. stanu z 2019 r.

Firma prognozuje, że jej strata przed opodatkowaniem po okresie sześciu miesięcy zakończonym w marcu 2021 r. wyniosła od 690 do 730 mln GBP, co jest wynikiem lepszym niż mediana prognoz analityków, kształtująca się na poziomie 752 mln GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane