Czytasz dzięki

EBC będzie pod presją, ale się dostosuje

opublikowano: 05-05-2020, 22:00

Program skupu aktywów realizowany przez Europejski Bank Centralny (EBC) jest częściowo niezgodny z niemiecką konstytucją i nie ma poparcia w traktatach europejskich — orzekł we wtorek 5 maja 2020 r. niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe.

Rozstrzygnięcie nie dotyczyło działań stymulacyjnych związanych z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19, ale programu rozpoczętego jeszcze w 2015 r. Nie można jednak wykluczyć jego wpływu na realizację obecnego programu stymulacyjnego. Deutsche Bundesbank ma bowiem największy udział w kapitale EBC, wynoszący 21 proc.

TRZY PYTANIA DO PRZEMYSŁAWA KWIETNIA, GŁÓWNEGO EKONOMISTY XTB DM

1. Co decyzja niemieckiego trybunału konstytucyjnego oznacza dla rynków?

Przede wszystkim to, że EBC będzie pod presją dotyczącą podejmowania jakichś bardziej niekonwencjonalnych decyzji. Pojawia się bowiem ryzyko, że zostaną zakwestionowane. Dla samego EBC wyrok nie powinien być jednak ogromnym problemem, gdyż bank jest w stanie dostosować swoje działania tak, by Deutsche Bundesbank w nich uczestniczył. Nie ma więc zagrożenia, że EBC będzie miał związane ręce w programach, które już uruchomił w związku z koronawirusem. Europa nie jest jednak w takiej sytuacji jak Stany Zjednoczone, gdzie rząd może się na szczeblu federalnym zdecydować na każdy poziom deficytu, który — pośrednio — zostanie potem sfinansowany przez amerykański bank centralny. Mimowolny głos w debacie dotyczącej tego, na ile działania podejmowane w strefie euro powinny iść w kierunku uwspólnotowiania długu, to drugi aspekt orzeczenia. Będąca pierwszym pomysłem na uwspólnotowienie długu koncepcja koronaobligacji już upadła.

2. Skąd takie zróżnicowanie reakcji niemieckiej giełdy i euro? DAX stracił, ale szybko zaczął odrabiać straty, podczas gdy spadek wartości euro okazał się trwalszy.

Korelacja giełd z kursem EUR/USD jest ostatnio właściwie żadna. Giełdy rosną od kilku tygodni, gdyż na rynku akcji panuje przekonanie, że gospodarka szybko stanie na nogi.

3. Czy decyzja niemieckiego sądu wpłynie na polskie aktywa?

Nie jest bez znaczenia dla złotego. Słabość euro była historycznie raczej niekorzystna dla złotego. Podobnie jest obecnie. Orzeczenie nie jest jednak punktem zwrotnym, który od razu sprawi, że będziemy mieli wyprzedaż polskich aktywów.

Rozmawiał Kamil Kosiński

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane