EBC nie obawia się twardego lądowania...

Magda Kozmana
opublikowano: 04-01-2001, 00:00

EBC nie obawia się twardego lądowania...

...choć gospodarka Eurolandu powoli traci rozpęd

Spowolnienie rozwoju w krajach Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do amerykańskiego schłodzenia koniunktury, może nie przybrać formy miękkiego lądowania — ostrzegają niemieccy ekonomiści. Europejski Bank Centralny nie zgadza się z tą tezą i prawdopodobnie nie obniży rychło stóp procentowych.

Noworoczne prognozy Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW) nie napawają optymizmem. Niemieccy guru ekonomii wieszczą spowolnienie tempa wzrostu PKB w całym Eurolandzie, zrzucając winę na wysokie stopy procentowe utrzymywane przez Europejski Bank Centralny.

— Widzę potrzebę natychmiastowego działania. EBC powinien obciąć stopy procentowe o 0,5 proc. — twierdzi Gustav-Adolf Horn, główny ekonomista DIW, dodając, że wraz ze spadkiem cen ropy zniknęła presja inflacyjna.

Jego zdaniem, w ubiegłym roku Euroland zmarnował szanse wysokiego wzrostu, dlatego że EBC wielokrotnie podwyższał stopy procentowe. Obecnie stopa refinansowa w krajach EMU wynosi 4,75 proc.

Największego spowolnienia dynamiki wzrostu PKB mogą spodziewać się Niemcy , Francja i Włochy, czyli wiodące gospodarki Eurolandu. Pozostałe państwa w mniejszym stopniu dotknie gorsza koniunktura — uważają eksperci DIW. Dla 12 państw strefy EMU przewidują oni wzrost PKB na poziomie 2,8 proc. w tym roku i 2,7 proc. w 2002 roku.

Euro powinno na koniec roku umocnić się do poziomu 1,05 USD — zakładają niemieccy ekonomiści. Istnieje jednak ryzyko, że europejska waluta zacznie zbyt szybko przybierać na wartości, a to może doprowadzić do drastycznego spadku eksportu.

Członkowie EBC wydają się jednak, w przeciwieństwie do amerykańskich kolegów z Fed,odporni na sygnały z rynku i żadną wypowiedzią nie dali do tej pory nadziei na obniżkę stóp procentowych. Nie należy jej się spodziewać na dzisiejszym posiedzeniu EBC, tym bardziej że umocnienie euro i wczorajsze dane o bezrobociu ucieszyły ekonomistów. Stopa bezrobocia w Eurolandzie wyniosła w listopadzie 8,8 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej, ale analitycy przewidują, że pod koniec pierwszego kwartału spadnie do 8,6 proc. Obecnie jest na najniższym poziomie od ośmiu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / EBC nie obawia się twardego lądowania...