EBC nie pomoże bankowi Monte dei Paschi

opublikowano: 09-12-2016, 14:06

Europejski Bank Centralny odrzucił prośbę najstarszego włoskiego banku o więcej czasu na dokapitalizowanie kwotą 5 mld EUR, informuje The Financial Times.

Sytuację banku skomplikowało przegrane przez premiera Włoch, Matteo Renziego, referendum konstytucyjne. Szef rządu musiał ustąpić ze stanowiska, a proces uzdrawiania włoskich banków zawisł w próżni. Dlatego władze Banca Monte dei Paschi, którego największym akcjonariuszem jest państwo, wystąpiły do EBC o dodatkowe pięć tygodni na pozyskanie 5 mld EUR nowego kapitału.

Zobacz więcej

Banca Monte dei Paschi di Siena

Bloomberg

Brak tego czasu może oznaczać konieczność ratowania Banca Monte dei Paschi przez państwo i to już w najbliższych dniach. 

The Financial Times zwraca uwagę, że EBC znajduje się w trudnej sytuacji. Z jednej strony Banca Monte dei Paschi już dwukrotnie nie przeszedł tzw. testu wytrzymałości. Z drugiej, pogłębienie jego problemów może negatywnie wpłynąć na cały włoski system bankowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, FT.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu