EBC nie pomoże bankowi Monte dei Paschi

Europejski Bank Centralny odrzucił prośbę najstarszego włoskiego banku o więcej czasu na dokapitalizowanie kwotą 5 mld EUR, informuje The Financial Times.

Sytuację banku skomplikowało przegrane przez premiera Włoch, Matteo Renziego, referendum konstytucyjne. Szef rządu musiał ustąpić ze stanowiska, a proces uzdrawiania włoskich banków zawisł w próżni. Dlatego władze Banca Monte dei Paschi, którego największym akcjonariuszem jest państwo, wystąpiły do EBC o dodatkowe pięć tygodni na pozyskanie 5 mld EUR nowego kapitału.

Banca Monte dei Paschi di Siena
Zobacz więcej

Banca Monte dei Paschi di Siena

Bloomberg

Brak tego czasu może oznaczać konieczność ratowania Banca Monte dei Paschi przez państwo i to już w najbliższych dniach. 

The Financial Times zwraca uwagę, że EBC znajduje się w trudnej sytuacji. Z jednej strony Banca Monte dei Paschi już dwukrotnie nie przeszedł tzw. testu wytrzymałości. Z drugiej, pogłębienie jego problemów może negatywnie wpłynąć na cały włoski system bankowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, FT.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / EBC nie pomoże bankowi Monte dei Paschi