EBC obniżył stopy, wznawia zakupy aktywów

opublikowano: 12-09-2019, 14:01

Europejski Bank Centralny obniżył główną stopę z minus 0,4 do minus 0,5 proc. Zapowiedział zakupy aktywów za 20 mld EUR miesięcznie od 1 listopada.

Banki uzyskają wyłączenie z ujemnej stopy dla części depozytów, zdecydował EBC odpowiadając na skargi branży.

Bloomberg

Wśród ogłoszonych działań znalazły się także nowe wskazówki (guidance) i warunki pożyczek LTRO. W przypadku pierwszych, EBC oczekuje pozostania stóp na obecnym lub niższym poziomie dopóki inflacja nie zacznie „zdecydowanie zmierzać” do celu. Wcześniej EBC oczekiwał, że stopy nie zmienią się do połowy 2020 roku. W przypadku pożyczek LTRO bank centralny zdecydował o zniesieniu premii wysokości 10 pkt. bazowych.

- Pomimo całej obecnej ekscytacji rynku pozostaje pytaniem, czy to wystarczy aby wprowadzić wzrost gospodarczy i inflację na właściwą ścieżkę kiedy realnym słoniem w pokoju jest polityka fiskalna. Jest jasne, że bez fiskalnej stymulacji finałowy numer Draghiego niekoniecznie doprowadzi do happy endu – skomentował decyzję EBC Carsten Brzeski z ING.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane