EBC odciął Grecji dostęp do pieniędzy

opublikowano: 04-02-2015, 22:45

Europejski Bank Centralny ograniczył Grecji dostęp do swoich bezpośrednich linii płynnościowych. Tłumaczy, że to z powodu obaw o wypełnienie przez Grecję zobowiązań towarzyszących udzielonej pomocy finansowej.

Decyzja Rady Zarządzającej EBC zmusi pożyczkobiorców z Grecji, którzy od 2010 roku mieli dostęp do pieniędzy przedstawiając jako zabezpieczenie "śmieciowe" obligacje Grecji lub gwarantowane przez jej rząd, do zwrócenia się o finansowanie do swojego banku centralnego, gdzie mają znacznie bardziej wymagające warunki.

- Ta wiadomość prawdopodobnie wystraszy posiadaczy depozytów i spowoduje dalszy run na banki. Jeśli Grecja dojdzie do porozumienia z trojką jestem pewny, że EBC przywróci możliwość zabezpieczania jej długiem – powiedział Peter Boockvar, główny analityk Lindsey Group.

Wiadomość o decyzji EBC spowodowała, że notowania ETF greckich spółek spadły o ponad 10 proc.  

Donald Luskin z TrendMacro przekonuje jednak, że decyzja EBC „nie jest aż tak ważna, jak to się wydaje”. Szczególnie w świetle wcześniejszych decyzji banku centralnego eurolandu w środę. Rano EBC umożliwił bankowi centralnemu Grecji korzystanie w miarę potrzeby banków w tym kraju z pieniędzy dostępnych w ramach "Emergency Liquidity Assistance".

- Jeśli wziąć oba te ruchy razem, oznacza to, że to rząd Grecji, a nie eurosystem będzie brał na siebie sprawę zabezpieczenia. Wciąż będzie mechanizm finansowania banków, w przypadku gdyby doszło do poważnego runu na nie. I to jest ważne – twierdzi Luskin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu