EBC podniósł stopy o 75 pb

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 2022-09-08 14:20

Europejski Bank Centralny podniósł swoją benchmarkową stopę refinansowania o 75 punktów bazowych do poziomu 1,25 proc., najwyższego poziomu od 11 lat.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja
fot. Bloomberg

Stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną odpowiednio do: 1,5 proc. i 0,75 proc.

Czwartkowa decyzja jest zgodna z oczekiwaniami jakie ostatnio prezentował rynek. Część ekonomistów spodziewała się nieco niższej, sięgającej 50 pb podwyżki.

W lipcu EBC podwyższył stawkę o 50 pb, co ocenione zostało jako agresywne działanie. Dzisiejszy wzrost stawek sugerować może poważne wyzwanie jakie dla władz monetarnych Eurolandu stawia najwyższa od lat inflacja.

Podwyżka o 75 pkt bazowych daje rynkom jasny sygnał, że EBC jest zdecydowany kontrolować inflację i może pomóc zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne.

W opublikowanym komunikacie napisano, że “...EBC przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych.”.

EBC po raz kolejny podniósł swoje prognozy inflacyjne, podwyższając perspektywę na 2023 r. do 5,5 proc. z 3,5 proc. i ustawiając stopę na 2024 r. na poziomie 2,3 proc. powyżej celu 2 proc.

W ocenie banku, gospodarka strefy euro rozwijać się będzie w tempie 3,1 proc. w tym roku i 0,9 proc. w 2023 r. Tegoroczna projekcja została podwyższona, zaś przyszłoroczna gwałtownie obniżona.