EBC: polityka niskich stóp na lata

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd.
opublikowano: 23-07-2021, 14:02

Niskie stopy procentowe w strefie euro mogą utrzymywać się jeszcze przez lata, wydaje się też, że rentowności obligacji nie powinny szybko wzrosnąć, bo tempo skupu aktywów mogłoby zostać przyspieszone – to najważniejsze wnioski po wczorajszych decyzjach i konferencji prasowej szefowej Europejskiego Banku Centralnego.

Co to może oznaczać dla rynków finansowych? Dostęp do bardzo taniego finansowania, tanich kredytów, niskiego oprocentowania długu, a także ujemnych realnych stóp procentowych, co wciąż może wypychać gotówkę w ryzykowne aktywa.

Wydaje się, że tym samym europejskie akcje nadal mogą stanowić kierunek przepływu kapitału. Potwierdzają to zresztą dane. W tym tygodniu niemiecki DAX rośnie czwartą sesję z rzędu, wymazując poniedziałkową korektę, która sprowadziła indeks z poziomu 34 700 do 33 700 pkt.

Oznaki dłuższego okresu stymulacji ze strony Europejskiego Banku Centralnego oraz dobre dane PMI zdają się poprawiać nastroje i kierować niemiecki indeks w stronę rekordu wszech czasów. Europejski Bank Centralny zmienił w czwartek swoje wytyczne, zobowiązując się do utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, dopóki inflacja na trwałe osiągnie docelowy poziom 2 proc. EBC utrzymuje także tempo programu skupu aktywów na poziomie 20 mld euro miesięcznie.

Zestaw budujących danych

Według raportu IHS Markit wskaźnik Composite PMI dla strefy euro wzrósł do 60,6 pkt. w lipcu 2021 r. z 59,5 w poprzednim miesiącu, powyżej prognoz rynkowych na poziomie 60 pkt. Najnowszy odczyt wskazał na najsilniejszy wzrost aktywności sektora prywatnego od lipca 2000 r. Produkcja sektora usług wzrosła najbardziej od 15 lat, podczas gdy produkcja przemysłowa osłabła z powodu pogarszającej się sytuacji w dostawach, ale ogólnie pozostała silna.

Wzrost liczby nowych zamówień mierzony zarówno w sektorze wytwórczym, jak i usługowym przyspieszył do najszybszego poziomu od maja 2000 r. Jeśli chodzi o ceny, koszty produkcji wzrosły w tempie zbliżonym do rekordowego, podczas gdy inflacja cen sprzedaży zmniejszyła się z najwyższego poziomu odnotowanego w czerwcu. Zaufanie przedsiębiorców mogło ucierpieć z powodu rosnących obaw związanych z wariantem delta koronawirusa, co sprawiło, że nastroje na przyszły rok spadły do poziomu najniższego od pięciu miesięcy, wynika z raportu IHS Markit.

Co polityka EBC oznacza dla kursu euro?

Wczorajsze oświadczenie EBC może nie być korzystne dla euro. Zapowiedź braku zmian stóp procentowych może spowodować osłabienie wspólnej waluty, co prawdopodobnie obecnie obserwujemy w kursie EUR/USD, który pozostaje blisko tygodniowych minimów w rejonie 1,1750. Jeśli w najbliższym czasie Rezerwa Federalna nie wycofa się z podwyżek stóp procentowych w 2023 r., to dywergencja w działaniach dwóch najważniejszych banków centralnych świata będzie mogła się powiększyć. W rezultacie euro w relacji do dolara mogłoby systematycznie tracić na wartości. Niewykluczone wręcz, że może wymazać wszystkie wzrosty od marca 2020 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane