„EBC powinien osłabić euro”

Lorenzo Bini Smaghi, były członek władz Europejskiego Banku Centralnego uważa, że powinien on zareagować na agresywną politykę monetarną w innych częściach świata.

- Jeśli wziąć Azję, USA i Europę, Europa jest najsłabsza. Dlatego można byłoby oczekiwać, że kurs wymiany euro będzie niższy niż pozostałych. Ale tak się nie dzieje z powodu bardzo agresywnej polityki monetarnej w innych częściach świata, w porównaniu z Europą. Dlatego Europa powinna prawdopodobnie na to zareagować – powiedział Bini Smaghi w CNBC.

Lorenzo Bini Smaghi, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Lorenzo Bini Smaghi, fot. Bloomberg

Jego zdaniem, działania Banku Japonii, których wynikiem jest 25 proc. osłabienie jena wobec dolara od listopada ubiegłego roku, może w przyszłości spowodować problemy.

- Co Japończycy robią z pieniędzmi, które dostają z banku centralnego w zamian za aktywa? Kupują aktywa zagraniczne, dlatego kurs wymiany spada dramatycznie i to ma wpływ na inne gospodarki świata. Kupują nowe aktywa, nowe ryzyka, więc to ma duży wpływ i nie jest jasne, czy nie spowoduje to problemów w przyszłości – powiedział Bini Smaghi.

Włoch uważa, że EBC powinien obniżyć stopy procentowe, czego nie zrobił od lipca ubiegłego roku.

- To byłby pierwszy krok do dostosowania warunków monetarnych do tego, co stało się w innych miejscach świata, czego Europa potrzebuje – powiedział.

Bini Smaghi uważa jednak, że EBC nie powinien poprzestać na obniżce stóp procentowych.

- Potrzebne są dodatkowe działania. To zależy od warunków gospodarczych, ale fakt, że inne banki centralne podejmują dalsze kroki, jest wyzwaniem dla EBC. Nie można być po prostu bardziej konserwatywnym bankiem centralnym, inaczej będzie to miało wpływ na kurs wymiany i to będzie recesyjne dla Europy. Nikt nie powinien niczego wykluczać w przyszłości jeśli sytuacja się pogorszy – powiedział Bini Smaghi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „EBC powinien osłabić euro”