EBC powinien zrobić przerwę w podwyżkach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-11-2006, 15:32

EBC powinien zrobić przerwę w podwyżkach stóp po podwyżce kosztów kredytu spodziewanej na posiedzeniu w grudniu.

Europejski Bank Centralny powinien zrobić przerwę w podwyżkach stóp procentowych, po podwyżce kosztów kredytu spodziewanej na posiedzeniu EBC w grudniu - podało stowarzyszenie niemieckich banków BDB.

"Z powodu prognozowanego spowolnienia w gospodarce w strefie euro w 2007 r. EBC powinien zrobić przerwę w podwyższaniu kosztów kredytu po spodziewanej w grudniu podwyżce głównej stopy procentowej do 3,5 proc." - podało BDB.

Najbliższe posiedzenie EBC odbędzie się 7 grudnia i wówczas spodziewana jest kolejna podwyżka stóp procentowych o 25 pkt. bazowych.

BDB oceniło, że EBC powinien poczekać na dane o zachowaniu cen i wzroście w gospodarce po przeprowadzeniu przez Niemcy podwyżki podatku VAT, zanim bankowcy zdecydują się na kolejne podwyżki stóp procentowych.

Z opublikowanej w poniedziałek przez banki prognozy wynika, że w 2007 r. gospodarka strefy euro zwolni tempo wzrostu do 1,75 proc. z 2,5 proc. w 2006 r.

W Niemczech wzrost PKB osłabnie do 1,1 proc. z 2,25 proc. w 2006 r. po podwyżce podatku VAT od 1 stycznia przyszłego roku do 19 proc. z 16 proc. - ocenia BDB.

Główna stopa w strefie euro wynosi obecnie 3,25 proc., po pięciu podwyżkach od grudnia 2005 r., za każdym razem o 25 pkt. bazowych.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EBC powinien zrobić przerwę w podwyżkach