Czytasz dzięki

EBC pożyczył bankom 851 mln EUR z PELTRO

opublikowano: 20-05-2020, 15:05

Europejski Bank Centralny pożyczył bankom z eurolandu 851 mln EUR w pierwszej rundzie uruchomionego w kwietniu programu udostępniania płynności w okresie pandemii.

W środę EBC wypłacił pożyczki udzielone na 16  miesięcy w ramach programu pandemicznych, długoterminowych operacji refinansujących (PELTRO), który jest skierowany głównie do mniejszych banków oraz tych, które nie mogą ubiegać się o pieniądze z programu pożyczek celowych.

Pożyczki z PELTRO mają oprocentowanie 25 pkt. bazowych poniżej głównej stopy refinansowania EBC, która obecnie jest zerowa. Oznacza to, że banki od razu na nich zarabiają.

Piet Christiansen, strateg Danske Banku zwraca uwagę, że program pożyczek celowych oferuje jeszcze lepsze warunki bankom w zamian za udostępnianie kredytu realnej gospodarce, co może tłumaczyć, względnie mały popyt na pożyczki z PELTRO.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane