EBC zamierza dalej wspierać gospodarkę

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 22-04-2021, 18:59

EBC nie zaskoczył i nie zmienił parametrów polityki monetarnej wskazując, że istnieje potrzeba dalszego wsparcia dla gospodarki.

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie
Fot. Kiefer/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Wyniki spółek lotniczych w USA nie wypadają jakoś bardzo dobrze, ale perspektywy związane z wychodzeniem z pandemii pozytywnie nastrajają inwestorów. Z drugiej strony wciąż bardzo niepokojące informacje napływają z Indii, co może cały czas wstrzymywać inwestorów przed większymi zakupami.

W przypadku decyzji Europejskiego Banku Centralnego z pewnością nie możemy powiedzieć, że nas zaskoczyła. Inwestorzy mogli oczekiwać niespodzianki biorąc pod uwagę wczorajszy lekko „jastrzębi” ruch ze strony Banku Kanady, który zmniejszył tygodniowe skupy w ramach programu QE, wskazując na wyższą inflację oraz lepsze perspektywy gospodarcze. Na to nie można liczyć w Europie, na co wskazywała szefowa EBC Christine Lagarde. Wobec tego utwierdziła ona uczestników rynku, że przez dłuższy czas należy spodziewać się bardzo akomodacyjnej polityki monetarnej. Pozytywnie nastroiły w USA wyniki spółek lotniczych, choć wciąż wykazujące spadki. Niemniej spadająca liczba przypadków przyczynia się do zwiększenia ruchu lotniczego w USA i sytuacja na świecie daje nadzieje na otworzenie większej ilości tras w tym roku. Strata American Airlines wyniosła „zaledwie” 1.97 dolara na akcje. Niemniej w zeszłym roku było to aż 5,26 dolara na akcje na minusie. Wobec tego inwestorzy z nadzieją patrzą na otwieranie rynku. To widać patrząc na dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które wykazują wyraźne spadki w stanach, które w dużej mierze anulowały większość restrykcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Biden z kolei nie daje wytchnienia dla sektora energetycznego, a w zasadzie energetyki konwencjonalnej w Stanach Zjednoczonych. W swoim ostatnim przemówieniu wskazał, że chce ograniczyć implikacje gazów cieplarnianych o 50% w Stanach Zjednoczonych do 2030 roku. To może oznaczać mniej pozwoleń na jakiekolwiek projekty dotyczące ropy, gazu czy węgla. Być może pod względem cenowym jest to dobra informacja dla samych surowców, ale niekoniecznie dla spółek działających w tej branży.

Sporo dzieje się na polskim parkiecie. W topowych spółkach na GPW brylują spółki ukraińskie związane z surowcami rolnymi. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę bardzo wysokie ceny pszenicy, kukurydzy czy soi na świecie, które zmierzają w kierunku historycznych maksimów. Z kolei Fitch wypowiada się bardzo pozytywnie na temat spółek energetycznych w Polsce wskazując, że wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu będzie miało pozytywny wpływ na bilanse spółek oraz ich działalność. Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem jest ogłoszona dywidenda ze strony CD Projektu za 2020 rok. Pomimo lekkiego rozczarowania wynikami inwestorzy nie mają powodów do narzekania, gdyż spółka zamierza wypłacić ponad 500 mln zysku, co da stopę dywidendy po obecnych cenach na poziome 2,9%.

WIG20 zyskał dzisiaj 0,37%. Z drugiej strony wzrosty w Europie czy na Wall Street były i są bardzo płaskie. Jedynie wyróżnia się Russell 2000, który zyskuje niemal 2%, co może mieć związek z nadzieją na otwieranie gospodarki oraz plany dotyczące rozwoju infrastrukturalnego oraz edukacyjnego w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane