Czytasz dzięki

EBC zetnie stopy już we wrześniu

Jeszcze w rozpoczynającym się kwartale Europejski Bank Centralny złagodzi politykę pieniężną, przewidują ekonomiści.

Zobacz więcej

Europejski Bank Centralny (EBC)

fot. Bloomberg

Instytucja zapowie cięcie na lipcowym posiedzeniu, a we wrześniu obniży główną stopę procentową o 10 punktów bazowych, do minus 0,5 proc., wynika z ankiety agencji Bloomberg wśród ekonomistów. Niektóre banki, w tym HSBC, oczekują wręcz jeszcze jednego cięcia, na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Furtkę do złagodzenia polityki otworzył na ubiegłotygodniowym posiedzeniu EBC Mario Draghi. Szef instytucji stwierdził, że nowe kroki ze strony EBC będą potrzebne, jeśli perspektywy koniunktury się nie poprawią, oraz że za spowolnienie odpowiada długotrwała niepewność, związana głównie z napięciami handlowymi.

Wcześniej, gdy wojna handlowa nie zataczała jeszcze tak szerokich kręgów, przedstawiciele EBC oczekiwali, że kolejnym krokiem będzie przejście do normalizacji polityki i że miałby on przypaść na przyszły rok. Podobny zwrot widać w polityce innych głównych banków centralnych – Fed ma ciąć stopy jeszcze przed końcem roku, a cięcia stóp mają już za sobą m.in. banki Australii, Rosji, Indii i Chile. Ankietowani przez Bloomberga ekonomiści są jednak podzieleni co do tego, czy EBC wróci do skupu aktywów na wielką skalę. Bank wycofał się z niego ledwie pod koniec ubiegłego roku, po tym jak od 2015 r. skupił obligacje na kwotę 2,6 bln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane