EBI chce finansować tylko niskoemisyjne projekty energetyczne

DI, PAP
opublikowano: 25-07-2013, 20:15

Europejski Bank Inwestycyjny wprowadza nowe kryteria finansowania projektów energetycznych - chce pożyczać środki przede wszystkim na niskoemisyjne projekty energetyczne, takie jak biomasa czy kogeneracja, a nie np. na nowe elektrownie węglowe.

EBI przyjął nowe kryteria dofinansowania projektów energetycznych, zgodnie z którymi środki będą mogły trafić tylko na te projekty, w przypadku których emisje nie przekroczą limitu 550g CO2/kWH. Jak wyjaśnił PAP w czwartek Richard Willis z biura prasowego EBI, nowe kryteria wyróżniają trzy rodzaje elektrowni, w przypadku których ten próg zostanie przekroczony - na węgiel brunatny, węgiel kamienny i ropę naftową.

Jak dodał, pomimo że w nowych wytycznych EBI większy nacisk kładzie na finansowanie odnawialnych źródeł energii, efektywność energetyczną i rozwój infrastruktury, pożyczki będą mogły także uzyskać istniejące elektrownie, które chcą ograniczyć emisje CO2.

"Elektrownie węglowe, które będą chciały zainwestować w redukcję emisji poprzez wykorzystanie biomasy czy inne, ograniczające emisje technologie, będą uprawnione (do otrzymania finansowania - PAP)” - poinformował PAP Willis. Z danych przedstawionych przez EBI wynika, że poniżej progu 550 g CO2/kWH znajdzie się np. wykorzystanie węgla w blokach energetycznych pracujących w kogeneracji.

Inwestycja, w przypadku której emisje przekroczyłyby 550 g CO2/kWH, będzie mogła być sfinansowana w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku wysp, gdy chodzi o zapewnienie im bezpieczeństwa energetycznego lub gdy projekt realizowany poza obszarem UE przyczyni się do walki z ubóstwem w regionie.

Europejski Bank Inwestycyjny jest własnością państw UE. Bank pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i pożycza je, naliczając niskie oprocentowanie, z przeznaczeniem na projekty służące poprawie infrastruktury, dostaw energii lub spełnianiu norm środowiskowych zarówno w UE, jak i w krajach sąsiedzkich lub rozwijających się. Około 90 proc. pożyczek jest udzielanych na programy i projekty realizowane w UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / EBI chce finansować tylko niskoemisyjne projekty energetyczne