EBI dało 1,1 mld EUR kredytu na A1

PAP
opublikowano: 22-09-2009, 16:26

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał we  wtorek kredyt w wysokości 1,1 mld euro na budowę autostrady A1 ze Strykowa do  Pyrzowic - poinformowała PAP wiceprezes EBI Marta Gajęcka.

"To kredyt w wysokości 800 mln euro na budowę oraz dodatkowo 300 mln euro na tzw. instrument gwarancyjny" - powiedziała PAP Gajęcka. Te dodatkowe 300 mln euro to - jak tłumaczyła Gajęcka - "linia awaryjna", którą można będzie uruchomić już po otwarciu autostrady, jeśli okaże się, że nie przynosi ona dochodów.

Decyzję w sprawie udzielenia kredytu podjął dziewięcioosobowy zarząd EBI, gdzie Gajęcka jest jedynym członkiem z Polski i innych nowych państw UE. To już druga tak duża pożyczka udzielona na budowę autostrad w Polsce. Wcześniej EBI przyznał ok. 1 mld euro na budowę autostrady A2.

"Ja tutaj walczę jak lew, by autostrady zostały wybudowane" - zażartowała Gajęcka w rozmowie z PAP.

Na kolejną decyzję EBI czeka Bank Gospodarstwa Krajowego, który ma dostać w pakiecie około 1 mld euro kredytu na remont dróg; kredyty z EBI mają także wesprzeć budowę kolejnych odcinków autostrad A1 i A4.

Pożyczki z EBI są udzielane na bardzo atrakcyjnych warunkach. "To najtańsze pieniądze na rynku" - przyznała Gajęcka. EBI nie jest bowiem bankiem nastawionym na zysk, a oprocentowanie ma pokryć jedynie koszty administracyjne. Oprocentowanie pożyczki określane jest przy wypłacaniu kolejnych transz, które są rozłożone w czasie.

Inga Czerny (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane