EBI pożyczy Rudzie Śląskiej 300 mln zł

PAP
opublikowano: 17-05-2016, 12:24

Środki w całości zostaną przeznaczone na inwestycje - najwięcej pieniędzy ma być przeznaczonych na drogi i rewitalizację.

Ruda Śląska sfinalizowała umowę z EBI ws. kredytu na 300 mln zł

Samorząd Rudy Śląskiej sfinalizował umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, dzięki której w ciągu czterech lat miasto otrzyma ponad 300 mln zł nisko oprocentowanego kredytu. Środki te w całości zostaną przeznaczone na inwestycje.

  Najwięcej pieniędzy ma być przeznaczonych na drogi i rewitalizację.

  „Wszystkie formalności są już załatwione. Teraz czekamy już tylko na uruchomienie środków. Powinny one wpłynąć w najbardziej odpowiednim momencie, ponieważ właśnie teraz rozstrzygamy najwięcej przetargów i rozpoczynamy prace budowlane przy kilku inwestycjach. Dodatkowo wkraczamy w końcową fazę budowy drugiego odcinka trasy N-S”- powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

  Wraz z podpisaniem umowy władze miasta złożyły też pierwszy wniosek o płatność. Opiewa on na kwotę 40 mln zł. Według skarbnik miasta Ewy Guziel, pieniądze te - które zostaną przeznaczone na aktualnie realizowane inwestycje i sfinansowanie wkrótce rozpoczynających się zadań - powinny wpłynąć na konto urzędu jeszcze w tym miesiącu.

  W pierwszej kolejności pieniądze z kredytu zostaną wydane na budowę drugiego odcinka trasy N-S od ul. 1 Maja do ul. Bukowej wraz z węzłem dwupoziomowym i przedłużeniem ul. Bukowej do ul. ks. Niedzieli. Tylko w tym roku na ten cel w budżecie miasta zaplanowano 29 mln zł.

  Kolejna inwestycja, przy realizacji której prace są już zaawansowane, to budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 14. Na sfinansowanie tego zadania potrzeba ponad 5 mln zł. Ponadto jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace związane z modernizacją Miejskiego Przedszkola nr 30, a na początku czerwca ruszy budowa zespołu boisk w Parku Strzelnica oraz budowa toru rowerowego na Burloch Arenie.

  Decyzję o zaciągnięciu kredytu z EBI władze Rudy Śląskiej podjęły w ubiegłym roku. Została ona zaakceptowana przez radnych, którzy podjęli stosowną uchwałę. „Grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości zaciągnięcia kredytu w EBI. Przypomnę, że dzięki temu, iż instytucja ta nie jest nastawiona na zysk, z jej ofertą nie może konkurować żaden komercyjny bank. Stąd nasza determinacja, by otrzymać ten kredyt” - wskazała Dziedzic.

  Umowa podpisywana jest na 25 lat, a udzielenie kredytu pozbawione jest opłat i prowizji. Kredyt udzielany jest w transzach, które przekazywane są dopiero po wykorzystaniu środków wcześniej wypłaconych. Pierwsza transza, którą otrzyma miasto, opiewać będzie na kwotę 40 mln zł, a ogółem w tym roku miasto chce zaciągnąć ponad 80 mln zł kredytu.

  Jak podkreśliła prezydent Dziedzic, kredyt z EBI jest niezwykle ważny w kontekście nowego rozdania unijnych funduszy. „Dopiero w drugiej połowie 2015 roku rozpoczęły się pierwsze nabory wniosków na realizację projektów unijnych na lata 2014-2020. Za chwilę wejdziemy w okres ich intensyfikacji i z pewnością dojdzie do sytuacji, że w jednym momencie równolegle będziemy musieli finansować kilkanaście inwestycji. Na to muszą być pieniądze” - powiedziała.

  Środki z EBI w całości przeznaczone będą na inwestycje. Podzielono je na sektory takie jak: transport drogowy, transport publiczny, ochrona środowiska (gospodarka wodą i odpadami), rewitalizacja obszarów miejskich, lokale socjalne i opieka zdrowotna, szkolnictwo i kultura, obiekty sportowe, energetyka, zarządzanie zasobami miejskimi.

  Europejski Bank Inwestycyjny to instytucja finansowa Unii Europejskiej. Jego akcjonariuszami są państwa członkowskie UE. Bank udziela kredytów (lub je gwarantuje) zarówno publicznym, jak i prywatnym podmiotom z państw - akcjonariuszy, a nadrzędnym celem jego działań jest przyczynianie się do harmonijnego rozwoju państw Wspólnoty. Z kredytów udzielanych przez EBI korzystały już w przeszłości inne miasta woj. śląskiego, m.in. Katowice, Gliwice i Dąbrowa Górnicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu