EBOR-inflacja w 03 może wynieść 4,0 proc, PKB 3 proc

MOSTOSTAL GDAŃSK Spółka Akcyjna
opublikowano: 28-11-2002, 13:35

WARSZAWA (Reuters) - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przewiduje, że w 2003 roku inflacja średniorczna w Polsce wyniesie cztery procent, a tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) sięgnie trzech procent.

"Czynniki, które wpływają na tę prognozę (inflacji) to oczekiwanie odrodzenia popytu wewnętrzengo i poluzowanie polityki monetarnej w ostatnim czasie" - powiedział na czwartkowej konferencji Steven Fries, zastępca głównego ekonomisty EBOR.

Zatwierdzony przez rząd projekt budżetu na 2003 rok zakłada wzrost PKB na poziomie 3,5 procent i inflację średnioroczną na poziomie 2,3 procent.

Ostatnio Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podała, że inflacja w przyszłym roku może wynieść 2,5 procent, a tempo wzrostu gospodarczego również 2,5 procent.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP), która obniżyła w środę stopy procentowe o 25 punktów bazowych uważa, że nadal są sygnały sugerujące możliwość utrudniania stabilizacji inflacji na niskim poziomie.

Należy do nich możliwość ponownego wzrostu cen ropy naftowej z powodu potencjalnego konfliktu z Irakiem, spadek depozytów gospodarstw domowych oraz istniejące zagrożenie wyższego niż planowano w projekcie budżetu na 2003 rok deficytu ekonomicznego.

Inflacja rok do roku w październiku wyniosła 1,1 procent.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MOSTOSTAL GDAŃSK Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu