EBOR pomoże polskim OZE

ISB
opublikowano: 21-11-2014, 00:00

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) planuje sfinansować budowę 500 MW mocy wytwórczych w energetyce odnawialnej w Polsce do końca 2018 r.

Ma to przynieść oszczędności dla Polski na poziomie co najmniej 2 mln ton CO 2. Instytucja chce promować inwestycje sektora prywatnego w polskie OZE, szczególnie w moce wytwórcze w energetyce wiatrowej. Bank zamierza też wspierać operatorów sieci dystrybucyjnych w przygotowywaniu sieci do przyłączenia wytwórców energetyki odnawialnej.

EBOR podkreśla, że w nadchodzącej dekadzie Polskę czeka „wielkie wyzwanie” w postaci odejścia od energetyki opartej głównie na węglu. Instytucja dostrzegła znaczny postęp — Polska osiągnęła 5,5 GW mocy wytwórczych w energetyce odnawialnej na koniec 2013 r.

Jednak niezbędne będą dalsze inwestycje, o szacowanej wartości 10 mld EUR, w energetykę odnawialną, aby podwoić moce wytwórcze Polski i osiągnąć krajowe i unijne cele dotyczące udziału OZE w konsumpcji energii w Polsce w 2030 r. (co najmniej 27 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane