EBOR wesprze banki, energetykę i fundusze

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 24-10-2011, 00:00

Europejski bank wyda w tym roku w Polsce rekordowe 900 mln EUR. W 2012 r. pieniędzy będzie mniej

Ten rok będzie dla polskiego oddziału EBOR rekordowy. Bank szacuje, że wyda w 2011 r. łącznie 900 mln EUR (prawie 4 mld zł). Nic dziwnego — na rynku nie brakuje dużych projektów. Instytucja zaangażowała się m.in. w restrukturyzację Ciechu (76 mln EUR), inwestycje w PKN Orlen (250 mln EUR) i przejęcie Polkomtela przez Zygmunta Solorza- Żaka (200 mln EUR). — Jeszcze w tym roku podpiszemy umowę zakładającą wsparcie restrukturyzacji przedsiębiorstwa z branży metalurgicznej, jesteśmy też blisko wejścia w regionalny projekt związany z sektorem medycznym — zapowiada Lucyna Stańczak, dyrektor polskiego oddziału EBOR.

W mniejszej potrzebie…

Kolejka projektów na przyszły rok też jest bogata. Ale pieniędzy bank będzie miał już mniej.

— Po pierwsze, Polska wyróżnia się pozytywnie pod względem wzrostu gospodarczego na tle innych państw w regionie. Dlatego pieniądze popłyną w przyszłym roku do krajów o większych kłopotach. Po drugie, pod skrzydłami EBOR znajdą się również państwa Afryki Północnej, bez wątpienia potrzebujące wsparcia. Polska jako „zielona wyspa”, może potrzebować tego wsparcia relatywnie mniej — wyjaśnia Lucyna Stańczak.

O ile mniej? Bank podaje tylko, że budżet na nasz region, czyli Polskę i kraje Europy Środkowej, wyniesie w 2012 r. około 1 mld EUR, podczas gdy w tym roku jest to 1,5 mld EUR.

— Oczywiście te wielkości mogą jeszcze zostać zrewidowane — zaznacza Lucyna Stańczak.

EBOR jest jednak przekonany, że spowolnienie nie ominie nawet „zielonej wyspy”.

— Nie mamy wątpliwości, że kryzys długu publicznego w strefie euro i spowolnienie gospodarcze będą miały wpływ na Polskę i region — uważa Lucyna Stańczak. Dlatego bank obniżył prognozy wzrostu PKB w Polsce. W 2011 r. ma to być 3,7 proc., a nie szacowane wcześniej 3,8 proc., a w 2012 r. — 2,2 proc. zamiast 3,5 proc.

…choć jest ryzyko…

Bankierzy z EBOR będą i tak mieć pełne ręce roboty.

— Widzimy potencjalne ryzyko w sektorze bankowym, związane choćby z nieznanymi jeszcze kosztami restrukturyzacji w Grecji oraz przyszłymi wymaganiami kapitałowymi dla banków w Unii Europejskiej. Ponadto w Polsce rozpoczęły się już zmiany właścicielskie w tym sektorze. Między innymi dlatego zamierzamy mocno wspierać dłużny rynek kapitałowy, bo to platforma pozyskania funduszy dla banków i firm po to, by uodporniły się na ryzyko walutowe i zawirowania w strefie euro. Przyglądamy się już kilku projektom, chętnie analizujemy produkty strukturyzowane, ponadto wciąż oferujemy długoterminowe swapy walutowe — mówi Lucyna Stańczak.

Mimo nacisku na wsparcie sektora finansowego EBOR nie odejdzie od tradycyjnego zainteresowania sektorem energetycznym, czyli m.in. energetyką odnawialną, gazową, efektywnością energetyczną i poprawą jakości sieci energetycznych.

— Około 40 proc. budżetu w 2011 r. wydaliśmy właśnie na energetykę, a w planach na pierwsze półrocze 2012 r. mamy np. dwa projekty wiatrowe — zapowiada Lucyna Stańczak.

EBOR wspiera też, przy współpracy z bankami (m.in. BNP Paribas, Millennium, BZ WBK i BGŻ), kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą pozyskać pieniądze na projekty poprawiające efektywność energetyczną. — W tym roku wydamy na ten cel łącznie ok. 70 mln EUR, a w przyszłym roku ta kwota może się zwiększyć — deklaruje Lucyna Stańczak.

…i szanse na Wschodzie

Poza tym EBOR nadal zamierza wspierać politykę prywatyzacyjną, szczególnie w sektorze chemicznym, komunalnym, ciepłowniczym i kolejowym. A także pomagać polskim firmom w ekspansji na Wschodzie.

— W tym roku udzieliliśmy już 40 mln EUR wsparcia projektowi Kulczyk Oil Ventures na Ukrainie i uzgodniliśmy już warunki dla wsparcia Barlinka przy zakupie fabryki w Rosji. Analizujemy kolejne projekty — twierdzi Lucyna Stańczak.

Na zainteresowanie mogą też liczyć projekty realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. EBOR zaangażował się już w finansowanie budowy podziemnego parkingu we Wrocławiu, właśnie w formule PPP.

— Analizujemy teraz ewentualne wsparcie budowy parkingów w Warszawie i spalarni w Poznaniu — zapowiada Lucyna Stańczak.

W planach na najbliższy rok EBOR ma również (w Polsce i w całym regionie) zwiększenie zaangażowania w inwestycje związane z „knowledge based technology” (technologie oparte na wiedzy). W planach jest uruchomienie specjalnego funduszu.

— To średnioterminowa perspektywa. Na razie trudno mówić o budżecie takiego funduszu — mówi Lucyna Stańczak.

OKIEM FUNDUSZU

Chwalimy to sobie

JACEK SIWICKI

prezes Enterprise Investors

Początki naszej współpracy kapitałowej z EBOR sięgają 1992 r. Wtedy bank został największym inwestorem w utworzonym przez Enterprise Investors pierwszym funduszu private equity w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej. Była to pionierska i odważna decyzja, dzięki której w funduszu pojawili się inni inwestorzy finansowi. Wszystkim bardzo się opłaciła, bo pomnożyliśmy aktywa dwuipółkrotnie. Od tego czasu wielokrotnie współpracowaliśmy, pozyskując pieniądze z EBOR i wspólnie inwestując w przedsiębiorstwa. Bardzo sobie tę współpracę chwalimy. Mam nadzieję, że zadowolenie jest obustronne.

OKIEM BANKOWCA

Z pomocą EBOR

ANNA SŁOMCZYŃSKA, menedżer w departamencie wsparcia sprzedaży MSP i Mikro Banku BGŻ

W połowie września uruchomiliśmy linię kredytową z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wartą 50 mln EUR i obecnie analizujemy już kilka projektów. Pieniądze przyznane przez EBOR zostaną przeznaczone na projekty z zakresu efektywności energetycznej oraz projekty energii odnawialnej o wartości do 1 mln EUR. Ofertę kierujemy do małych i średnich przedsiębiorstw działających m.in. w sektorach: produkcyjnym, usługowym, handlowym, rolnym. Klientom oferujemy tzw. premię inwestycyjną, która wynosi od 10 do 15 proc. kwoty kredytu i przeznaczona jest na spłatę kapitału.

OKIEM ENERGETYKÓW

Kolejne projekty w drodze

MIROSŁAW BIELIŃSKI, prezes Energi

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspiera nas finansowo przy modernizacji i rozbudowie sieci elektroenergetycznej. Cały projekt ma wartość 2,5 mld zł, a EBOR udzielił finansowania w kwocie 300 mln zł. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy i spotykamy się z bankiem w sprawie kolejnych projektów.

Rozmowy w toku

DARIUSZ LUBERA, prezes Tauronu

EBOR to dla nas interesujący partner. Współpracujemy i będziemy współpracować. Obecnie rozmawiamy na temat udziału banku w projekcie w Stalowej Woli (budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 400 MWe). Spotykamy się też oczywiście w sprawie kolejnych dużych inwestycji, czyli Jaworzna (budowa bloku energetycznego mocy 800-910 MW) i Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu (we współpracy z KGHM Tauron wybuduje blok energetyczny o mocy 800-900 MW).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu