Echo Investment chce odmienić oblicze Woli

opublikowano: 13-03-2019, 12:44

Deweloper zapewnia, że inwestycja odbije się szerokim echem w całej Polsce — połączy nowoczesność z historią Warszawy.

Niezwykły — taka ma być, zdaniem Mikaela Anderssona, dyrektora projektu Towarowa 22, inwestycja Echo Investment na warszawskiej Woli. Wizualizacja projektu ujrzała światło dzienne dziś, w trakcie targów MIPIM we francuskim Cannes.

Duński duch
Projekt tego kwartału miasta, o powierzchni 6,5 ha, wyszedł spod kreski światowej sławy duńskiego architekta Bjarkego Ingelsa.

-  Jest znany z innowacyjnego myślenia. Przy tworzeniu projektów kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju i ciekawymi prospołecznymi rozwiązaniami. Wiedziałem, że jeżeli chcemy, aby w tym miejscu powstało coś wyjątkowego, musi być to dzieło Bjarkego – mówi Mikael Andersson.

Duński architekt jest autorem m.in. 2 World Trade Center, biurowca, który powstanie w miejscu zniszczonych w zamachu z 11 września 2001 r. wież WTC.

Projekt Towarowa 22 zaoferuje wielofunkcyjną miejską przestrzeń. W jej skład wejdą zielona przestrzeń publiczna z dwuhektarowym placem Kazimierza Wielkiego, biura (zajmujące 25 proc. powierzchni użytkowej), mieszkania na sprzedaż i wynajem (ponad 15 proc.), część handlowa (25 proc.), hotel (10 proc.), a także przestrzeń restauracyjna i usługowa. Powstanie tu również pierwsze w Polsce kino festiwalowe i teatr, zajmujące około 7 proc. powierzchni użytkowej.

- Szacujemy, że koszt inwestycji wyniesie 800 mln - 1 mld EUR. Będzie to więc największa w historii Polski prywatna inwestycja – mówi Mikael Andersson.
Zrealizuje go joint venture powołane przez Echo Investment oraz EPP. Docelowo EPP będzie miało 70 proc. udziałów, resztę obejmie Echo, które będzie deweloperem projektu.

Nowe centrum
Przewodnią myślą Bjarkego Ingelsa było stworzenie nieszablonowej przestrzeni otwartej dla mieszkańców, innej od pozostałych budynków znajdujących się w pobliżu ronda Daszyńskiego.

- Wybór miejsca nie był przypadkowy. Wola jest najdynamiczniej rozwijającą się dzielnicą Warszawy, a rondo Daszyńskiego zaczyna dorastać do rangi nowego centrum stolicy. Nic w tym dziwnego — to przestrzeń tętniąca życiem. W przyszłości będzie tu  około 1 mln mkw. powierzchni biurowej. Nie chcemy zapełnić tego krajobrazu kolejną wieżą pełną biur, zamierającą po godzinie siedemnastej, kiedy wszyscy opuszczą pracę. Towarowa 22 to projekt niższy, wielofunkcyjny – mówi dyrektor projektu Towarowa 22.

Koncepcja Echo Investment i Bjarkego Ingelsa zakłada stworzenie harmonijnego miejsca, które stanie się miejską agorą, przyjazną dla ludzi w każdym wieku, otwartą 24 godziny, siedem dni w tygodniu.

Stara Warszawa
Wzdłuż ulicy Towarowej powstanie pierzeja domów handlowych, nad nimi znajdą się biura. Pierwsze w Polsce kino festiwalowe powstanie od ulicy Pańskiej. Będą tam się odbywać najważniejsze i największe premiery filmowe nad Wisłą.

- Wskrzesimy ducha starej Warszawy. Chcemy przywrócić dawną ulicę Wronią i utworzyć siatkę nowych uliczek, dzięki czemu projekt będzie zintegrowany z okolicą – wyjaśnia Mikael Andersson.

Na mapę Warszawy wróci również plac Kazimierza, gdzie przez pierwszą połowę XX w. stała hala targowa, a po drugiej wojnie światowej wyrósł Dom Słowa Polskiego, czyli największy zakład poligraficzny za czasów PRL. Echo zamierza odnowić jego modernistyczny pawilon i przekształcić w miejsce, które będzie dostępne dla wszystkich.

- Blisko współpracujemy z miastem i dlatego spodziewamy się, że w ciągu 12 miesięcy uchwalony zostanie plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Wkrótce potem chcemy rozpocząć budowę, praktycznie od razu całego projektu, żeby oddać tę przestrzeń w jak najkrótszym czasie. Zamierzamy ją zrealizować w ciągu  trzech do pięciu lat po starcie pierwszych prac – dodaje Mikael Andersson.

Od wschodniej strony deweloper planuje wybudować przejście podziemne, które umożliwi bezpośrednie dotarcie do stacji metra. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w ciągu najbliższych dwóch lat.
65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy