Echo obiera kurs na sprzedaż

opublikowano: 24-01-2018, 22:00

Deweloper zakończył 2017 r. dużymi transakcjami na rynku biurowym. Kolejne miesiące zapowiadają się podobnie.

Pod koniec 2017 r. Echo Investment poinformowało o sprzedaży spółce EPP biurowca O3 Business Campus II w Krakowie za 49,2 mln EUR oraz wrocławskiego Nobilis Business House, którego nowym nabywcą — za 44 mln EUR — została firma Catalyst Capital. Okazuje się, że gorący pod względem sprzedażowym będzie dla dewelopera także 2018 r., w którym podpisze ostateczne umowy zbycia dwóch inwestycji we Wrocławiu — Sagittarius Business House, który stanie się własnością funduszu Warburg- HIH Invest oraz biurowca West Link, który trafi w ręce spółki Griffin Premium RE. Łączna wartość tych dwóch transakcji to prawie 110 mln EUR. W pierwszej połowie 2018 r. deweloper domknie także transakcję sprzedaży Symetris Business Park II w Łodzi i trzeciego etapu krakowskiego kompleksu O3 Business Campus. Nabywcą obydwu jest EPP. Ostatecznych cen jeszcze nie ustalono.

Biurowe IQ: Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment przyznaje, że zarówno najemcy jak i inwestorzy przywiązują bardzo dużą wagę do zielonych, inteligentnych rozwiązań stosowanych w biurowcach.
ARC

— Być może uda nam się w tym roku sprzedać także pierwszy budynek Browarów Warszawskich. Obiekt jest w budowie, oferuje 14 tys. mkw., z czego 7 tys. mkw. już zostało wynajęte. Budynek i jego lokalizacja są niezwykle atrakcyjne, dlatego w połowie 2018 r. poziom komercjalizacjipowinien wzrosnąć do 90 proc. Mamy już partnera zainteresowanego zakupem — mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu i dyrektor działu biurowego Echo Investment.

Przypomina, że dawniej spółka budowała swój portfel nieruchomości, obecna strategia polega na budowaniu i sprzedawaniu w jak najkrótszym czasie.

— Większość obiektów, które mamy w realizacji, jest zabezpieczona umowami przedwstępnymi sprzedaży albo listami intencyjnymi. To pokazuje, że działamy bezpiecznie, kapitał rotuje szybciej, a my możemy realizować więcej inwestycji — zapewnia Rafał Mazurczak. Deweloper nie zamierza także zwalniać tempa nowych inwestycji. Obecnie w budowie ma około 100 tys. mkw. biur, a w pierwszej połowie roku ruszy z realizacją kolejnych 100 tys. mkw.

— Szykuje się kolejna duża fala inwestycji — zapowiada Rafał Mazurczak, dodając, że inwestorzy mają coraz lepsze rozeznanie w rynku i czasami pojawiają się tuż po uruchomieniu budowy.

— Największe zainteresowanie jest oczywiście wtedy, gdy biurowiec jest wybudowany i wynajęty w 70-80 proc. Można wtedy ustalić konkretną cenę i podpisać umowę. Zdarza się jednak, że już na etapie rozpoczęcia inwestycji pojawia się zainteresowanie jej zakupem i wtedy zaczynamy rozmowy — mówi Rafał Mazurczak. W 2017 r. spółka Echo Investment wynajęła ponad 100 tys. mkw. biur, dla porównania — dwa lata wcześniej było to około 50 tys. mkw.

— Podpisaliśmy 75 umów najmu, z czego 70 z zagranicznymikontrahentami. To spore obciążenie dla organizacji, by taki proces właściwie zorganizować, obsłużyć. Wiele z tych umów to duże kontrakty, np. prawie 11 tys. mkw. we wrocławskim Sagittariusie wynajęła firma EY, 10 tys. mkw. w krakowskim O3 Business Campus II firma HCL, 6 tys. mkw. w West Linku we Wrocławiu Nokia czy Philips Lighting 5 tys. mkw. w łódzkim Symetrisie — wymienia Rafał Mazurczak.

Według danych Knight Frank, w 2017 r. wartość transakcji zawartych na rynku biurowym w Polsce wyniosła 1,6 mld EUR.

— Zainteresowanie inwestorów powinno się utrzymać na wysokim poziomie także w 2018 r. Gdy w 2016 r. w Warszawie padł rekord podaży biur, obawiano się, że wskaźnik pustostanów zacznie rosnąć, co odstraszy inwestorów. Tymczasem współczynnik ten obniżył się i na koniec 2017 r. wynosił poniżej 12 proc. Według prognoz, trend spadkowy utrzyma się w 2018 r. To dobry sygnał dla inwestorów. Warto też zwrócić uwagę, że coraz częściej fundusze, które kupowały kiedyś tylko w Warszawie, są gotowe rozważyć okazje zakupowe także na innych rynkach — komentuje Michał Wachowicz z działu rynków kapitałowych Cushman & Wakefield. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane