Echo określa kierunki na ten rok

opublikowano: 25-05-2023, 16:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Połączenie biznesu mieszkaniowego Echo i Archicomu oraz start inwestycji Towarowa 22 Echa Investment to najważniejsze wydarzenia giełdowej grupy na początku 2023 r.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie wyniki finansowe grupa EchoArchicom uzyskała w I kw. 2023 r.
  • ile mieszkań ma w budowie i ile chce sprzedać
  • jakie obiekty komercyjne Echo już sprzedało, a jakie czekają na kupca

Według Nicklasa Lindberga, prezesa Echo Investment, przekazanie biznesu mieszkaniowego Archicomowi pozwoli na stworzenie z tej spółki największego dewelopera mieszkaniowego w Polsce. W Echo Investment pozostanie segment mieszkań na wynajem instytucjonalny (spółka Resi4Rent), nieruchomości komercyjne i City Spaces, operator biurowych powierzchni elastycznych. Według Macieja Drozda, wiceprezesa ds. finansowych Echa Investement, obecna wycena Echa 4 zł na akcję nie odpowiada jej faktycznej wartości, ale po rozdzieleniu biznesów rynek powinien docenić prawdziwą wartość spółki.

Natomiast inwestycja Towarowa 22 w Warszawie to historycznie największy i najbardziej spektakularny projekt dewelopera, który właśnie startuje. Na działce o powierzchni sześciu hektarów powstaną mieszkania, biura, mieszkania na wynajem, i lokale usługowe. Pierwszy biurowiec jest już w trakcie budowy.

W I kw. 2023 r. grupa uzyskała zysk netto na poziomie 11,5 mln zł – głównie za sprawą przekazania klientom indywidualnym blisko 300 mieszkań oraz wyceny mieszkań na wynajem w abonamencie, których operatorem jest Resi4Rent. Posiadane w portfelu Resi4Rent ponad 3,3 tys. gotowych i w pełni wynajętych lokali czyni z niego lidera rynku PRS (mieszkań na wynajem instytucjonalny). Kolejne ponad 5,8 tys. jest w budowie lub planowanych do rozpoczęcia jeszcze w tym roku. Do początku 2025 r. spółka chce zgromadzić w portfelu 10 tys. mieszkań na wynajem.

Sprzedaż nowych mieszkań grupy Echo-Archicom zamknęła się do końca marca 2023 r. liczbą 374 lokali, a 2863 było w budowie. Łącznie firmy planują w tym roku start budowy kolejnych 2,5 tys. mieszkań.

W banku ziemi znajduje się blisko 12 tys. mieszkań, co zabezpiecza czteroletnią sprzedaż na poziomie 4 tys. lokali rocznie. Jedna piąta gruntów znajduje się w Warszawie, najbardziej dochodowej lokalizacji. Pozostałe lokalizacje to Wrocław, Poznań, Kraków i Łódź. Natomiast w przypadku mieszkań na abonament wynajmowanych w ramach Resi4Rent do tych lokalizacji dochodzi również Gdańsk.

Także nieruchomości komercyjne miały swój wkład w uzyskane wyniki. Pierwszy kwartał Echo Investment rozpoczęło od sprzedaży za 44,2 mln EUR Mojego Miejsca II w Warszawie, drugiego budynku biurowego wielofunkcyjnego projektu na Mokotowie, co wpłynęło na spadek zadłużenia netto. W tym roku deweloper chce sprzedać jeszcze trzy biurowce: React I w Łodzi, Brain Park I w Krakowie i City II we Wrocławiu.

Na sprzedaż czeka też skomercjalizowana w 100 proc. galeria Libero w Katowicach. Według Nicklasa Lindberga segment handlowy odrodził się już po pandemii.

– Wzrastają obroty i liczba odwiedzających. Zmieniamy zestaw najemców. Wracają też inwestorzy zainteresowani tym segmentem – mówi prezes Echa.

Łączna wartość aktywów grupy Echo-Archicom jest na poziomie blisko 6 mld zł. Grupa może pochwalić się też wysokim stanem gotówki na koncie, wynoszącym 778 mln zł.

Weź udział w “XVI Forum Dyrektorów Działów Prawnych” >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane