Ecoren inwestuje w hutach

Ewa Szczecińska
30-03-2007, 00:00

Planująca giełdowy debiut spółka zależna KGHM mocniej sięga do portfela. Chce zaangażować się w produkcję rzadkich metali.

Planująca giełdowy debiut spółka zależna KGHM mocniej sięga do portfela. Chce zaangażować się w produkcję rzadkich metali.

Ecoren, firma należąca do giełdowego KGHM, chce wykorzystać hossę na rynku metali. Spółka stawia na przetwarzanie odpadów powstających przy produkcji miedzi w KGHM. Firma wydała 12 mln zł na budowę instalacji do produkcji nadrenianu amonu w Hucie Miedzi Głogów II. Z nadrenianu będzie odzyskiwać ren metaliczny. Instalację do jego produkcji spółka chce wybudować w tym roku.

KGHM Ecoren ma już zapewnione kontrakty na sprzedaż tego rzadkiego metalu m.in. dla Rolls Royce’a i koncernu General Electric. I planuje kolejne inwestycje. W przyszłym roku druga instalacja do produkcji nadrenianu amonu za 10 mln zł powstanie w drugiej z hut w Głogowie.

Spółka pracuje też nad technologią, dzięki której możliwa będzie produkcja czystego siarczanu niklu. Obecnie w głogowskiej hucie odzyskuje się 2,5 tys. ton siarczanu niklu rocznie. Jest on jednak mocno zanieczyszczony i sprzedawany jako półprodukt.

Przedsiębiorstwo wybuduje małą rafinerię, która pozwoli na odzyskiwanie czystego siarczanu niklu, który wykorzystywany jest w branży chemicznej. Z niego z kolei uzyskiwać będzie nikiel metaliczny i koncentrat kobaltowy. Warto, bo ceny niklu metalicznego sięgają aż 40 tys. USD za tonę.

KGHM Ecoren planuje w tym roku przychody 60 mln zł i zysk netto 10 mln zł. Firma chce zadebiutować na GPW do 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ecoren inwestuje w hutach