EDF woli zagranicę

Czeski EPH i australijski IFM zostały wybrane przez EDF do wyłącznych negocjacji, ale muszą jeszcze przekonać ministra energii.

We wczorajszym „Pulsie Biznesu” pisaliśmy, że sprzedaż aktywów energetycznych EDF w Polsce zbliża się do finału. Francuzi w ciągu kilkunastu godzin potwierdzili nasze informacje. EDF wybrał australijski fundusz IFM Investors do dalszych negocjacji na wyłączność dla aktywów kogeneracyjnych, a już wcześniej rozpoczął negocjacje na wyłączność z czeską firmą energetyczną EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik (1,8 GW mocy). Dla zainteresowanych stron to niemal początek drogi, bo — jak już wczoraj pisaliśmy — transakcja nie podoba się Ministerstwu Energii.

Zgoda resortu jest potrzebna, by umowa doszła do skutku. Potencjalnych kupców nie zniechęca negatywne nastawienie ministra energii.

— IFM idealnie wpasowuje się w profil nakreślony przez Ministerstwo Energii, które oczekuje długoterminowego inwestora, gotowego do przeprowadzenia inwestycji zapewniających bezpieczeństwo energetyczne — mówi Frederic Michel-Verdier, dyrektor generalny na Europę w IFM Investors. Fundusz nie chce na razie mówić o planach, jakie ma wobec aktywów ciepłowniczych EDF.

— Celem przy każdej inwestycji jest utrzymanie i poprawa w bardzo długim horyzoncie jakości i wydajności aktywów poprzez inwestycje o wartości odpowiedniej do tych celów — mówi Frederic Michel-Verdier. Podobne słowa płyną ze strony EPH, który już od lat interesuje się polską energetyką. EPH starał się o przejęcie m.in. Energi, Enei, SPEC, ostatnio zainwestował w aktywa węglowe w Niemczech.

— EPH ma znaczącą pozycję na europejskim rynku energetycznym, bo jest siódmym największym wytwórcą energii w tym regionie. Mamy też doświadczenie w górnictwie, o czym świadczy m.in. warta ponad 1 mld zł inwestycja w polską kopalnię PG Silesia. Jesteśmy zainteresowani długoterminową inwestycją w Rybnik i przewidujemy dla tej elektrowni znaczące inwestycje — mówi Tomas David, wysoki menedżer grupy EPH odpowiedzialny za działalność grupy w Polsce.

„W celu realizacji obu transakcji zbycia aktywów w pierwszym półroczu 2017 r. niezbędne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego” — głosi komunikat EDF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu