Edukacja finansowa Polaków o niskich dochodach

Polska Agencja Prasowa SA
31-01-2006, 18:39

Rodziny o niskich dochodach zarządzają swoimi drobnymi środkami w sposób niezaplanowany, niesprzyjający zabezpieczeniu własnej przyszłości - wynika z materiałów zaprezentowanych przez organizatora wtorkowej konferencji "W kierunku stabilnej przyszłości" - Centrum Mikrofinansowe (CM).

Rodziny o niskich dochodach zarządzają swoimi drobnymi środkami w sposób niezaplanowany, niesprzyjający zabezpieczeniu własnej przyszłości - wynika z materiałów zaprezentowanych przez organizatora wtorkowej konferencji "W kierunku stabilnej przyszłości" - Centrum Mikrofinansowe (CM).

    Przedstawiony na konferencji pakiet edukacyjny "Zaplanuj swoją przyszłość" na temat edukacji finansowej osób o niskich dochodach, ma to zmienić.

    Jak wynika z zaprezentowanych przez organizatora spotkania danych, więcej niż połowa gospodarstw domowych o niskich dochodach (poniżej 563 zł dochodu netto na osobę) jest zadłużona. Oszczędzanie deklaruje mniej niż 20 proc. 

    Oznacza to, że blisko połowa ludzi w Polsce żyje w ubóstwie, bądź jest nim zagrożona. Dysponują oni dochodami na tyle niskimi, że w przypadku nieprzewidzianych wydatków, czy utraty pracy, poziom ich życia drastycznie się obniża. Ok. 9 mln Polaków to dorosłe osoby o niskich dochodach, aktywnie poszukujące możliwości podniesienia standardu życia. W przeliczeniu na gospodarstwa domowe sytuacja ta dotyczy blisko 5 mln rodzin.

    Przeprowadzone w 2004 r. na terenie województwa kujawsko- pomorskiego badania CM pokazały, że najważniejszymi wyzwaniami dla edukacji finansowej Polaków o niskich dochodach są: umiejętność długofalowego planowania budżetów domowych; systematyczność w oszczędzaniu (nawet w doniesieniu do drobnych kwot); racjonalność w zaciąganiu pożyczek i kredytów i umiejętność reagowania na sytuacje kryzysowe dla domowych finansów.

    Pakiet edukacyjny "Zaplanuj swoją przyszłość" przygotowało konsorcjum na rzecz edukacji finansowej osób o niskich dochodach. Założyciele konsorcjum to: CM, Fundacja Edukacja dla Demokracji, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Wspomagania Wsi i Związek Banków Polskich.

    Do podstawowych celów, jakie stawia sobie konsorcjum, należy objęcie (do 2010 r.) ok. 5 mln gospodarstw domowych programem edukacji finansowej oraz wspieranie współpracy instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i firm dla krzewienia edukacji finansowej w Polsce.

    Jak powiedział odpowiedzialny za projekt edukacyjny Krzysztof Guzowski z CM, kolejną fazą jego realizacji będzie określenie form dobrowolnego zaangażowania (organizacyjnego i finansowego) banków, instytucji finansowych i organizacji pozarządowych w działalność edukacyjną. Może ono przybierać formę bezpośredniego sponsorowania szkoleń zlecanych innym organizacjom, bądź tworzenia w bankach oddziałów odpowiedzialnych za edukację klientów - dodał.

    W ramach współpracy na rzecz edukacji finansowej uboższych Polaków w okresie od marca do czerwca 2005 r. przeprowadzone zostały warsztaty pilotażowe projektu "Zaplanuj swoją przyszłość". Jak wynika z materiałów zaprezentowanych na konferencji, warsztaty prowadzone w 6 województwach, głównie w małych miastach i na wsi, ukończyło 262 osób. 92 proc. z nich deklarowało dochody netto na rodzinę poniżej 2000 zł miesięcznie, 47 proc. - poniżej 1000 zł na rodzinę miesięcznie.

    Jak podają organizatorzy warsztatów, uczestnicy szkoleń uznali je za użyteczne ze względu na praktyczną tematykę, a ok. 50 proc. z nich zostało przekonanych, że mogą poprzez planowanie wypracować stabilny budżet domowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Edukacja finansowa Polaków o niskich dochodach