Edward Mazur nie wyjdzie z aresztu za kaucją

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 28-11-2006, 18:04

Edward Mazur, oskarżony o podżeganie do zabójstwa byłego komendanta głównego policji nie zostanie zwolniony z aresztu za kaucją.

Polonijny biznesmen z Chicago Edward Mazur, oskarżony o podżeganie do zabójstwa byłego komendanta głównego policji generała Marka Papały, nie zostanie zwolniony z aresztu za kaucją - postanowił we wtorek prowadzący sprawę sędzia Arlander Keys.

Jak zawiadomiło PAP biuro sędziego Keysa, Mazur pozostanie w areszcie tymczasowym w Chicago, oczekując tam na decyzję w sprawie ekstradycji do Polski, czego domaga się polski rząd.

O zwolnienie Mazura za kaucją wnioskował jego adwokat Chris Gair, argumentując, że jego klient - aresztowany 20 października - z pewnością nie ucieknie z USA, ponieważ ma tam rodzinę i wiążą go z Chicago liczne interesy.

Decyzja sędziego Keysa nie zaskoczyła jednak obserwatorów i ekspertów prawnych. Podkreślali oni, że w sprawach o ekstradycję sądy w USA z reguły nie zwalniają oskarżonych z aresztu.

Sąd zapowiedział wydanie za kilka godzin obszernego uzasadnienia odmowy zwolnienia za kaucją.

Ostatnia rozprawa ws. Mazura odbyła się 15 listopada. Wówczas obrońca Mazura powołał na świadków jego dwóch wspólników w interesach, byłą i obecną żonę, syna Mazura z pierwszego małżeństwa, oraz specjalnego agenta FBI, który aresztował go 20 października.

Zeznawali oni, że Mazur był uczciwym i szanowanym biznesmenem - przez pewien czas nawet doradcą polskiego rządu w sprawach ekonomicznych - oraz kochającym mężem i ojcem, który z pewnością nie ucieknie z USA w razie zwolnienia za kaucją.

Na rozprawie ujawniono jednak, że Mazur posiada aktywa bankowe za granicą, m.in. w banku szwajcarskim.

Mazur jest w Polsce podejrzany o to, że w kwietniu 1998 r. nakłaniał pomorskiego gangstera Artura Z. do zabójstwa Papały, oferując 40 tys. dolarów. Polska domaga się jego ekstradycji. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane